Unvan

Bakan

Doğum Tarihi

7 Temmuz 1935

Şehir

Manisa

Ülke

Türkiye

Burç

Yengeç

1686

kez görüntülendi

Önol Şakar Kimdir?

7 Temmuz 1935’de Manisa’da doğdu. Babasının hakim olması ve görev gereği tayini nedeniyle ilkokul tahsiline Afyon’da başlayıp, İzmir’in Seferihisar ilçesinde Zafer İlkokulu’nda tamamladı. Orta eğitimini İzmir’de yatılı olarak Karataş Ortaokulu’nda okudu. Liseyi İzmir Atatürk Lisesi’sinde tamamladı. 1961 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversite hayatında çeşitli öğrenci derneklerinde görev aldı, Ankara’da 1957 yılından 1960 ihtilaline kadar Demokrat Parti (DP) Gençlik Kolları başkanlığında bulundu. Adalet Partisi’nin (AP) kuruluşunda partinin Türkiye Gençlik Kolları Genel Sekreterliğine getirildi.

Vatani görevini Ağrı’da süvari tümeninde süvari yedek subayı olarak yerine getirdi.

Avukatlık stajını Manisa’da tamamlayan Şakar, 1962 yılında da Manisa’da avukatlığa başladı. Aynı yıl Adalet Partisi (AP) Manisa İl Başkanlığına seçildi. 1965 yılı Ekim ayında yapılan seçimlerde Manisa milletvekili oldu. Aynı zamanda Meclisin en genç vekilli olarak görev yaptı.

Milletvekilliği görevine 4 devre ara vermeden, 12 Eylül 1980 yılına kadar toplam 15 yıl devam etti. 15 yıl içerisinde 2 yıl Meclis Divan Katipliği görevinde bulundu. Daha sonra uzun yıllar Adalet Partisi (AP) yönetiminin üst kademelerinde görev aldı. Partinin Genel İdare Kurulu (GİK) ve Başkanlık Divanında görev yaptı. Son dört yılda da parti genel saymanı olarak hizmet etti. Bu görevi devam ederken 1977 yılı Temmuz ayında kurulan Süleyman Demirel başbakanlığında kurulan hükümette Gençlik ve Spor Bakanlığına getirildi. Üç ay sonra toplanan Parti Temsilciler Meclisi’nde, tüzük gereği iki görevi bir arada yapamayacağı hükmü yer aldığından tercih yapmak durumunda kaldı. Parti görevini tercih ederek Bakanlıktan istifa etti.

12 Eylül 1980’de Genel Saymanlık ve Milletvekilliği görevi son buldu. On yıl siyasi yasaklı olan kadroda yer aldı. Siyasi yasakları kaldıran 1987 referandumundan sonra 1987 seçimlerinde DYP’den Manisa Milletvekili seçilerek, tekrar Meclise girdi.

Beş devre milletvekilliği yapan Şakar, halen emekli olarak hayatını sürdürüyor.

Şakar, evli ve iki kız, bir erkek çocuk babasıdır.