Unvan

Oyuncu

Doğum Tarihi

27 Ocak 1965

Şehir

Malatya

Ülke

Türkiye

Burç

Kova

1297

kez görüntülendi

Oktay Kaynarca Kimdir?

Oktay Kaynarca, 27 Ocak 1965 tarihinde Malatya’da dünyaya gelmiştir. Annesi Elazığlı, babası Malatyalı’dır. Genç yaşlardayken annesi ve babası Almanya’da çalıştıkları için Üsküdar’da anneannesinin yanında büyümüştür. Oktay Kaynarca, ortaokulda bir sene kalmıştır ve liseyi altı senede bitirmiştir. Üsküdar Lisesi’nde başlamıştır ve Hopa Lisesi’nden mezun olmuştur. Fiat fabrikasında elektrik işçisi olarak çalışmıştır. O dönem içerisinde konservatuvar sınavlarına girmiştir.

İlk adımını Ege Tiyatrosu’nda Turgut Özak’ın “Duvarların Ötesi” adlı oyunu ile atmıştır. Ardından birkaç çocuk oyununda yer almıştır. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Bölümü’nü bitirdikten sonra 1990-1997 yılları arasında yarışma ve eğlence programlarında sunuculuk yapmıştır. İlk profesyonel oyununu ise yer aldığı çocuk oyununda Ali Atik ve Ayşegül Atik ile birlikte yaşamıştır.

Mezun olmasının ardından 1991 yılında Tiyatro Stüdyosu’nda “Kan Kardeşleri” adlı müzikalde yer almıştır. 1993-1994 yılında sahnelenen “Derin Bir Soluk Al” adlı oyun ile Avni Dilligil En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır. İlk sinema deneyimini “Suyun Öte Yanı” ile yaşamıştır. Daha sonrasında “Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni”, “Yengeç Sepeti”, “Bir Kadının Anatomisi” ve “Deliyürek” gibi sinema filmlerinde rol almıştır. “Yengeç Sepeti” ve “Bumerang Cehennemi” adlı filmleriyle de “Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü almıştır. Daha sonraki dönem teleziyon dizilerine ağırlık veren Oktay Kaynarca, “Kurtlar Vadisi” adlı dizide canlandırdığı “Süleyman Çakır” karakteri ile en büyük çıkışını yaşamıştır. 2007 yılında “Beynelnilel” ve “Sıfır Dediğimde” adlı filmlerde rol aldıktan sonra aynı yıl “Kuzey Rüzgarı” adlı dizide Poyraz karakterini canlandırmıştır.

“Ölümden Öte Köy Yok” isimli bir de şiir albümü bulunmaktadır.

Oktay Kaynarca, 2002 yılında kendisi gibi oyuncu olan Özgü Namal ile evlenmiştir. 2008 yılında ise boşanmıştır. 2012 yılında Melek Angun ile ikinci kez dünya evine girmiştir. Ancak bu evliliğini de 2013 yılında sonlandırmıştır.

Kaynakça

www.hurriyet.com.tr