Unvan

Dr.

Doğum Tarihi

1942

Ölüm Tarihi

18 Haziran 2010

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

1609

kez görüntülendi

Okan Demiriş Kimdir?

1942 yılında İstanbul’da doğdu. 5 yaşında müziğe başlayan Demiriş, İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda keman eğitimi aldı. 1963’teki mezuniyeti sonrasında Ankara Devlet Konservatuvarı’na geçti ve sınıf atlayarak eğitimini tamamladı.

İstanbul Şehir Orkestrası, Radyo Senfoni Orkestrası ve İstanbul Opera Orkestrası’nda görev yapan sanatçı, konservatuvarda keman ve armoni konusunda ders vermeye devam etmiştir. 1979 ve 1992 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesine 4 kez Müdür ve Genel Sanat Yönetmeni olarak atandı.

Halkın büyük beğenisini kazanan ve en çok sahnelenen Türk operaları olma özelliğini taşıyan ”IV. Murat”, ”Karyağdı Hatun”, ”Yusuf ile Züleyha” isimli operaları bulunan sanatçı,, ”Hançerli Düzü”, ”Posof”, ”Digor”, ”Pasinler” ve ”Handere” isimli orkestra süitlerini yedek subaylığı sırasında Doğu Anadolu’nun ritmik ve doğal müziğinden etkilenerek besteledi. ”Dere”, ”Uyum”, ”Boşlukta”, ”Bir Aşk”, ”Dadaşım” isimli soprano için büyük orkestra eşliğinde konser aryaları ve ”Rüyalar” isimli bale eserleri bulunan bestecinin, 1971 yılında bestelediği alışılagelmiş klasik biçimlerin dışında piyano konçertosu ve keman piyano süiti de bulunuyor. Armoni ve teori üzerine kitapları bulunan sanatçı, son olarak ”Büyük Hakan Alparslan” ve ”Deniz Kurdu” operalarını besteledi.

Eserleri yurt içi ve dışında birçok kez icra edilen Dr. Okan Demiriş, orkestra şefi olarak da yerli ve yabancı birçok opera ve baleyi yönetti. 1990 yılında ABD’de New York Senfoni Orkestrası’nı yöneten Demiriş’e, 1986 yılında Boğaziçi Üniversitesi Senatosu tarafından sanat ve kültürün gelişmesi yolunda seçkin hizmet ve katkılarından ötürü ”Fahri Doktora” unvanı , 1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca ”Devlet Sanatçısı”  unvanı verilmiştir.

Soprano Leyla Demiriş’le evli olan sanatçı, 18 Haziran 2010 günü tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde hayatınını yitirmiştir.