Unvan

Tarihçi

Doğum Tarihi

1980

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

1888

kez görüntülendi

Oğuz Erten Kimdir?

1980 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 1998 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde Lisans eğitimine başladı. 2000 yılında Lisans eğitimine bir yıl ara vererek İngiltere’de dil eğitimi aldı.

Yurda döndükten sonra lisans eğitimine kaldığı yerden devam ederek 2003 yılında “Zeynep Sultan Camii ve Haziresi” adlı tez çalışmasıyla 150’ye yakın Osmanlı mezar taşının okunması ve Türk süsleme sanatlarındaki yeri bakımından incelemelerde bulunarak okulunu tamamladı. Aynı yıl Mimar Sinan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Türk-İslam Sanatları programında yüksek lisans eğitimine başladı.

2003-2004 yıllarında iki dönem Balıkesir’de yapılan Adramytteion kazılarına katıldı. 2004 yılından buyana TURSAB, Endüstri Enformasyon, Mercan Ada, Gençsanat, Türkiye’de Sanat, Artist Modern, Milliyet Sanat, dergilerine ve Radikal gazetesinde yazarı yayınlanan Erten, 2005 Mart ayından Nisan 2009’a kadar Gençsanat ve Türkiye’de Sanat dergilerinin editöryal kadrosunda çalışmalarını sürdürdü.

200’ün üzerinde Popüler Kültür ve Sanat Tarihi makalesi bulunan Erten, 2004 yılında yapılan VIII. Eyüp Sultan Sempozyumu’nda sunduğu “Eyüp’te Bir Yeniçeri Mezar Taşı ve Yeniçeri Mezar Taşları” adlı bildirisiyle İstanbul’da bulunan ender yeniçeri mezar taşlarından birini daha sanat tarihine kazandırdı.

2006 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

Ayrıca sergi yazıları ve sanatçı katalogu yazıları da bulunan Oğuz Erten’in 2005 yılında Genel Yayın Yönetmenliğini ve yazarlığını yaptığı Eyüp Gezi Rehberi yayınlanmıştır.

Çeşitli sanat kitaplarının yayına hazırlanmasında çalışmalarını devam ettiren Erten, Ağustos 2007’den buyana Lebriz Sanal Dergi’nin editörlüğünü de sürdürmektedir.