Doğum Tarihi

29 Aralık 1977

Şehir

İzmir

Burç

Oğlak

382

kez görüntülendi

Ogün Kaptanoğlu Kimdir?

29 Aralık 1977 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimlerini doğduğu şehir İzmir’de tamamlamıştır. Kariyerinin ilerleyen dönemlerinde İstanbul’a yerleşti. Karşıyaka ve Tuborg kulüplerinde basketbol ve yüzücülük ile ilgilenmiştir. Basketbolda lisanslı, yüzmede madalyalı bir sporcuydu.Bu dönemlerde ajanslarda modellik yapmaya başlamıştır.

6 yıl modellik yapan Kaptanoğlu, televizyonlardan gelen tekliflerle iki ayrı konseptte programlar sunmaya başlamıştır. Yine aynı dönemde 3 ayrı reklam filminde de rol aldı. Modellikteki tecrübesi sayesinde 5 sene boyunca podyum teknik yürüyüş dersleri verdi.

Oyunculuk kariyeri boyunca pek çok dizide ve sinema filminde sergilediği başarılı oyunculuk performansları ile adından sıkça söz ettirmiştir. 1989 yılında Hülya Avşar ve Hakan Ural’ın başrollerini oynadığı Fotoğraflar adlı sinema filminde “Ahmet” rolünü canlandırarak ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşadı. İlerleyen yıllarda Hababam Sınıfı Merhaba, Hababam Sınıfı Askerde, Hababam Sınıfı 3,5 filmlerinde yer aldı.

2006 yılında senarist Osman Dikiciler’in tavsiyesi üzerine yönetmen Aytan Gönülşen’nin Kardan Adamlar adlı filminde Hazım Körmükçü ile ilk başrol oyunculuğu performansını gösterdi. Bu film ile 2006 Antalya Film Festivali’nde yarıştı.

2007 senesinde Kartal Tibet’in yönetmenliğinde “Amerikalılar Karadeniz’de” adlı filmde rol aldı. Parmaklıklar Ardında dizisinde güçlü, prensipli ama aşkı için birçok prensibinden vazgeçen gardiyan Cengiz rolünü oynadı. Bu dizide sergilediği başarılı oyunculuk performansı sayesinde izleyicinin takdirini kazandı ve tanınan bir oyuncu haline geldi.

2013 yılından itibaren 4 sezon boyunca Karagül dizisinde “Yüzbaşı Oğuz Kılıçoğlu” karakterini canlandırdı. Bu dizi belki de kariyerindeki en önemli dizi oldu.

2019 yılında yapımcılığını Mehmet Bozdağ’ın üstlendiği Türkler Geliyor Adaletin Kılıcı isimli sinema filminde rol aldı. 2021’de Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinde Turanşah’ı canlandırdı.

Dizileri ve Filmleri
Fotoğraflar (Ahmet)
Hababam Sınıfı Merhaba (Tipsiz)
Büyük Buluşma
Hababam Sınıfı Askerde (Tipsiz)
Hababam Sınıfı 3,5 (Tipsiz)
Amerikalılar Karadeniz’de 2 (Osman)
Kardan Adamlar (Can)
Taşların Sırrı (Murat)
İstiklal: Kara Yılan
İstiklal: Şehit Şerife Bacı
Senin Uğruna (Selçuk)
Yağmurdan Sonra (Zülfü)
Tek Türkiye (Tolga)
Parmaklıklar Ardında (Cengiz Gürsoy)
Konak (Kurtuluş)
Bir Gevrek, Bir Boyoz, İki De Kumru (Tan)
Cehennem 3D (Ahmet)
Ay Tutulması (Veysel)
Keşanlı Ali Destanı (Bülent Onaran)
Vatan Yarası (Mustafa Kemal)
Karagül (Yüzbaşı Oğuz Kılıçoğlu)
Deli Gönül (Ahmet Ertuğrul)
Çocuklar Sana Emanet
Diriliş Ertuğrul (Titan)
Mehmetçik Kut’ül Amare (Yüzbaşı Hamilton)
Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı
Uyanış: Büyük Selçuklu (Melik Turanşah)
Kardeşlerim: (Resul Özkaya)

Kaynakça

dizianaliz.com