Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

1959

Şehir

Isparta

Ülke

Türkiye

1681

kez görüntülendi

Nuri Köstüklü Kimdir?

1959 yılında Isparta’nın Yalvaç ilçesinde doğan Köstüklü, ilk, orta ve yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra 1983 yılında Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. 1984 sonunda Yüksek Lisansını tamamladı. “Milli Mücadele’de Denizli, Isparta ve Burdur Sancakları” konulu Doktora teziyle “Dr.” ünvanını aldı. 1989’da Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi Anabilim Dalına “Yardımcı Doçent” olarak atandı.

Ekim 1992’de Yakınçağ Tarihi Bilimdalı’nda “Doçent”, Mart 1998’de de “Profesör” oldu. Fakülte yönetiminin çeşitli kademelerinde görev aldı. Bölüm Bşk., Fakülte Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Aralık 1994’de “Dekan Yardımcılığı” görevine atandı ve bu görevi üç yıl sürdürdü. Bu arada değişik zamanlarda Dekanlığa vekalet etti. 1995’te Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu Üyeliğine seçildi.

YÖK/ Dünya Bankası Millî Eğitimi Geliştirme Projesi çerçevesinde 1995 Yılından itibaren Sosyal Bilimler ve Tarih Öğretimi akademik çalışmalarında “Panelist” olarak görev aldı. Aynı proje çerçevesinde Tarih Öğretimi ve Öğretmen Yetiştirme Programları üzerine araştırma ve incelemelerde bulunmak üzere YÖK tarafından 1997 yılında İngiltere’ye gönderildi. Leeds Universitesi School of Education (Eğitim Fakültesi)’nde hazırlanan programa katıldı, İngiliz eğitim sistemi ve tarih öğretimi üzerine araştırma ve incelemelerde bulundu.

Prof. Dr. Nuri Köstüklü’nün Yakınçağ Türk Tarihi, T.C. Tarihi ve Tarih Öğretimi alanlarında yayınlanmış 7 kitabı ve millî ve milletlerarası kongrelerde sunulanlarla birlikte 50’nin üzerinde bildiri ve makalesi bulunmaktadır. Halen S.Ü.Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Anabilim Dalı Başkanı ve Başbakanlık Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Bilim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Nuri Köstüklü, evli ve üç çocuk babası olup İngilizce ve Arapça bilmektedir.