Unvan

İş Kadını

Doğum Tarihi

1976

7137

kez görüntülendi

Nevra Eker Okçuoğlu Kimdir?

Sizce Türk iş dünyasında kadınların etkinliği yeterli bir hızda artıyor mu?

Biraz önce de değindiğim gibi kadınlar artık dünyanın her yerinde yöneticilik kademelerinde daha fazla yer alıyorlar. Türkiye’de de bu konuda olumlu yönde bir artış olduğu kanısındayım. Ancak yeterli mi diye soracak olursanız bence henüz değil. Öncelikle kadınların mevcut paradigmalarını değiştirmeleri ve önyargılarından kurtulması gerekiyor. Kadın olarak ben bir erkekten daha başarılı olabilirim, girişimci olabilirim, daha üst konumlara yükselebilirim; tüm bunlara inanması gerekir kadınlarımız. Tabii bunun için kadınların da şartlarını zorlamaları gerekiyor, evdeki ek sorumluluklar ve toplumun beklentilerine rağmen önce başarılı olmayı istemeli ve kendimize güvenmeliyiz. Türk kadını olarak mücadeleci bir yapıya sahibiz. Bu yüzden doğru eğitildiğimiz takdirde altından kalkamayacağımız bir iş olmadığı kanısındayım.

İş hayatınızda asla taviz vermediğiniz prensipleriniz var mı?

Eker’i bir yerlere getirmek, zor bir sektörde güçlü rakipler karşısında mücadele etmeyi gerektiriyor. Rekabetçi ve mücadeleci bir kişiliğim olduğu için Eker’de hep sınırları zorladım. Daha kaliteli ürün üretmek, daha iyi hizmet vermek, daha yaygınlaşmak, daha fazla müşteri edinmek, hep hedeflerimi yüksek tuttum. Sanırım benim Eker’e en büyük katkım, tüm ekibimize aslında düşündüğümüzden de daha iyisini yapabilecek kapasite ve beceriye sahip olduğumuzu göstermektir. Benim açımdan Eker’de çalışmak yüzme bilmeden deniz atlamak gibi bir şey oldu. Ama şunu gördüm ki başarmak istediğimde önümde gerçek bir engel kalmıyor, yeter ki o mücadeleye hazır hissedeyim kendimi. Dolayısıyla en önemli prensibim mevcutla yetinmemek ve hep daha iyisini istemek.

Kendinize ait zamanı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu yoğun temponun içinde fırsat buldukça spor yaparak yorgunluğumu atmaya çalışıyorum. Kışları hafta sonları fırsat buldukça Uludağ’da kayak yapıyorum, yaz aylarında da yelken yapmayı seviyorum.

(Söyleşinin daha önce yayınlandığı yer: Bursa Ekonomi Dergisi Sayı : 220, Haziran 2006 (Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Aylık Yayını)

Sayfalar: 1 2 3 4 5