Unvan

İş Kadını

Doğum Tarihi

1976

7138

kez görüntülendi

Nevra Eker Okçuoğlu Kimdir?

Şirketinizin bugün sektördeki konumu nedir?

Kurulduğunda günlük 10 tonluk süt işleme kapasitesine sahip olan firmamızın bugün günlük süt işleme kapasitesi 200 tondur. Ana ürün grupları içinde ayran, yoğurt, tereyağı, kaymak, beyaz peynir, kaşar peyniri yer alan Eker Süt Ürünleri, Temmuz 2005’te bu ürün grubuna Kefir’i de ekleyerek ürün portföyünü genişletmiştir. 2005 yılı ciromuz 53 trilyon. Ayranda Türkiye’de yüzde 10’a yakın bir pazar payına sahibiz. Merkezimiz Bursa’da süt ve süt ürünlerinde ise yüzde 25’e yakın pazar payımız var.

Eker Süt önümüzdeki yıllara dönük olarak neler planlıyor?

Önümüzdeki yıllarda da yeni yatırımlarla kapasitemizi, kalitemizi, ürün çeşitliliğimizi, dağıtım ağımızı iyileştirmeye ve genişletmeye devam edeceğiz. Her yıl yaklaşık 2-3 milyon dolarlık yatırım yapıyoruz. Bunun temel nedeni hem pazardaki talep artışına cevap verebilmek hem de üretim teknolojimizi yenileyebilmek. Süt endüstrisi sürekli gelişiyor ve otomatizasyona geçiyor, dolayısıyla biz de Eker olarak bu yenilikleri kendi işletmemize adapte ediyoruz. Önümüzdeki üç sene içerisinde de yeni bir fabrika yatırımı için proje çalışmalarımız başladı. Yeni fabrikaya geçerek hem kapasitemizi genişleteceğiz, hem de son teknolojiyle donatılmış makinelerle üretim yapmaya başlayacağız.

Yatırım kararlarınızı hangi etkenlere göre belirliyorsunuz, nelere dikkat ediyorsunuz?

Yatırım kararı alırken dikkat ettiğimiz en önemli husus, yatırımın belirli bir süre içinde kendini karşılıyor olması. Tabii yatırım için doğru finansman kaynağını da belirlemek önemli bir konu. Türkiye’nin genel ekonomik koşulları ve gelecek ile ilgili beklentileri de göz önünde bulundurmak ve planlamalarımız buna göre yapmak zorundayız.

Sayfalar: 1 2 3 4 5