Unvan

Yrd. Doç. Dr.

Doğum Tarihi

1964

Şehir

Trabzon

1728

kez görüntülendi

Necati Cerrahoğlu Kimdir?

1964 Köprübaşı, Trabzon’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Samsun’da tamamladı. Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nden 1987 yılında mezun oldu.

Çeşitli ortaöğretim kurumlarında Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak çalıştı. 1993 yılında kazandığı YÖK Bursu ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne Arş. Gör. olarak atandı ve aynı programın devamı olarak da; Lisansüstü akademik eğitim için Almanya’ya gönderildi. Doktora eğitimini Köln Spor Yüksekokulu’nda (Deutsche Sporthochschule Köln) tamamladı. “Spor Medyası & Spor Gazeteciliği” ve “Spor Ekonomisi & Spor Menajerliği” alanları uzmanıdır.

Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesini kapsayan 27 ilde 3300 kişi üzerinde bire-bir ve yüz-yüze görüşme yöntemi ile gerçekleştirdiği ampirik bir araştırma sonucuna dayanan “Türkiye’de Spor Medyası ve Spor Gazeteciliği” başlıklı tez ile Bilim Doktorluğu unvanını kazandı. Araştırmada Türk Spor medyasının izler kitle tarafından genel performansının nasıl değerlendirildiği çalışmada; spor gazetecilerinin objektifliği araştırıldı.

Halen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalışmakta olup, idari görev olarak Beden Eğitimi ve Spor Bölüm Başkan Yardımcılığı ve Dekan Yardımcılığı yapmaktadır.