Unvan

Dr.

Doğum Tarihi

1942

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

4681

kez görüntülendi

Nazan Ölçer Kimdir?

1942 yılında İstanbul‘da doğdu. Ortaokul ve lise öğrenimini Sankt Georg Avusturya Kız Lisesi’nde; Etnoloji, İlkçağ Tarihi, Yakın Doğu Tarih ve Kültürleri dallarındaki üniversite ve uzmanlık öğrenimlerini Federal Almanya’daki Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde yaptı. Üniversite öğrenimi sırasında Münih Üniversitesi Etnoloji Bölümü koleksiyonlarında başladığı müzecilik çalışmalarını, öğrenim sonrası Münih ve Viyana Etnoloji Müzeleri ile Berlin İslam Sanatı Müzesi’nde değişik yıl ve sürelerde sürdürdü.

Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde sosyal ve kültürel değişimi kapsayan saha çalışması ve araştırmalar; Kazı temsilcilikleri; Türkiye, Avusturya ve Alman Bilimsel Film Arşivleri için geleneksel el sanatlarını belgeleyen film çalışmaları ile Yıldız Üniversitesi Şehircilik Bölümü ile Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde uzun yıllar lisansüstü öğretim üyeliği yaptı.

1972 yılında çalışmaya başladığı Türk ve İslam Eserleri Müzesi‘nin 1978 yılından 2003 yılına kadar Müdürlüğünü yapmış, bu Müzeye ilk kez bir Türk Müzesine verilen “Avrupa Konseyi” Yılın Müzesi ödülünü kazandırmış ve pek çok önemli sergiyi Türkiye’ye getirmiştir.

Uluslararası Müzeler Konseyi ICOM, Mimarlık ve Müze Teknikleri Komitesi ICAMT ve Unesco Türkiye Milli Komisyonu Kültür Komitesi üyesidir. Pek çok uluslararası bilim kurumu ve derneğe üye seçilmiştir.

1989 yılında Kültür Bakanlığı ödülünü almış; 1991 yılında Fransa Kültür Bakanlığı tarafından Sanat ve Edebiyat dalında “Şövalyelik Nişanı” (Chevalier des Arts et des Lettres), 1994 yılında Federal Almanya Cumhurbaşkanı tarafından 1. derece “Liyakat Nişanı” (Bundesverdienstkreuz); Polonya Cumhurbaşkanı tarafından “Beyaz Kartal Nişanı”, 1996 yılında, İtalya Cumhurbaşkanı tarafından “Şövalyelik Nişanı” (Cavaliere del Ordine al Merito) vermiştir.

Geleneksel sanatlar, kültür değişimleri, Türk sanatının değişik dalları ve Müzecilik konulu çeşitli dillerde yayınları bulunup, yurtiçi ve dışındaki pek çok uluslararası serginin ve sempozyumun organizasyonunda yer almış, kataloglarını yazmış ve yöneticiliğini yapmıştır.

2003 yılında İsviçre, Bern Üniversitesi tarafından “Kültürler arası diyalog çalışmalarından ve uluslararası müzecilik alanındaki büyük hizmetlerinden dolayı” şeref doktoru unvanı tevdi edilmiştir.

Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü olarak görev yapmaktadır.