Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

1976

Şehir

Manisa

Ülke

Türkiye

3012

kez görüntülendi

Murat Günel Kimdir?

1976 yılında Turgutlu’da doğdu. Lise öğrenimini endüstri meslek lisesinde tamamladı. Lisans eğitimini fizik eğitimi alanında Balıkesir Üniversite’sinde sürdürdü. Fen bilgisi öğretmeni olarak İstanbul’da görev yaptığı dönmelerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı yurtdışı bursluluk sınavlarını kazanarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek lisans ve doktora hakkı elde etti.

2003 yılında Iowa State Üniversite’sinde fen bilgisi eğitimi temel alan, istatistik yan alan olarak yüksek lisansını tamamladı. 2006 yılında aynı üniversitede yine fen bilgisi eğitimi temel alan, istatistik yan alan ile birlikte üstün araştırma kariyeri ve üstün tez ödülleri alarak doktora programını bitirdi. Atatürk ve Ahi Evran Üniversitelerinde koordinatör, anabilim dalı başkanı ve fakülte yönetim kurulu üyesi olarak görevler alan Dr. Günel, 2007 yılında yardımcı doçent, 2008 yılında doçentlik ünvanını almıştır.

Araştırma ilgi alanları arasında argümantasyon tabanlı fen öğretimi, eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesi, öğrenme amaçlı yazma, hizmetçi eğitim programları, öğretmenlerin profesyonel gelişimi ve modsal betimlemelerin eğitimde kullanımı konuları yer almaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK, National Science Foundation, The Institute of Education Sciences, ve Arthur Vining Davis Foundation tarafından finanse edilen ulusal ve uluslararası projelerde bursiyer, uzman, araştırmacı, danışman, koordinatör ve proje yürütücüsü olarak görevler almıştır. Dr. Günel halen devam etmekte olan ulusal ve uluslararası projelerin yürütücülüklerinin yanı sıra fen eğitimi alanındaki uluslararası dergilerin hakemlik ve editör kurulu üyeliklerini de yürütmektedir.

TED Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü, Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı’nda görev yapmaktadır.

AKADEMİK KURULUŞ ÜYELİKLERİ

Türk Eğitim Derneği

Fen Eğitimi ve Araştırmaları Derneği

National Association for Research in Science Teaching

European Science Education Research Association

KURULUŞ VE DERNEK GÖREVLERİ

Iowa State Univesitesi Anadolu Kültür, Müzik ve Dans kulubu başkanlığı, 2003,2004,2005, 2006

Iowa State Univesitesi Türk Öğrenci Derneği başkan yardımcısı, 2002

ÖDÜLLER & BURSLAR

Üstün Arastırma Kariyeri, Iowa State Universitesi, ABD, 2006

Üstün Tez Araştırması, Eğitim Fakültesi, Iowa State Üniversitesi, ABD, 2006

Üstün Başarı – New York Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği, New York, ABD, 2004

Toplumsal Katkı- New York Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği, New York, ABD, 2004

Yurtdışı Doktora Bursu-Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara, Türkiye, 2003

Yurtdışı Yüksek Lisans Bursu-Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara, Türkiye, 2001