Doğum Tarihi

15 Kasım 1961

Ölüm Tarihi

6 Ocak 2013

Şehir

Kayseri

Ülke

Türkiye

Burç

Akrep

3624

kez görüntülendi

Metin Kaçan Kimdir?

15 kasım 1961 tarihinde Kayseri‘de doğdu. ‘Ağır Roman’ adlı kitabın da yazarı olan tanınmış edebiyatçı Metin Kaçan, 06 Ocak 2013 günü Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak intihar etti. Metin Kaçan’ı Üsküdar’deki evine götürmek üzere aracına aldığını söyleyen bir taksi şöförü, polise Kaçan’ın Bogaziçi Köprüsü’nde durmasını istediğini söyledi.

Kaçan’ın fotoğraf çekeceğini söylediğini belirten taksici, ünlü yazarın daha sonra köprüdeki korkulukları aşarak kendini aşağı bıraktığını anlattı. Taksi şöförünün ifadesi üzerine emniyet ekipleri inceleme başlattı. Sahil güvenlik ve deniz polisinin yaptığı aramalarda Metin Kaçan’ın cenazesi Beylikdüzü Sahili’nde bulunmasının ardından Büyükçekmece Devlet Hastanesi Morguna kaldırıldı. Polis ekipleri durumu ağabeyi Hasan Kaçan’a bildirdi. Hasan Kaçan 22.30 sıralarında Büyükçekmece Devlet Hastanesi Morguna gelerek kardeşinin cenazesini teşhis etti. Kaçan’ın cenazesi İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait bir cenaze aracıyla Yenibosna’da bulunan Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

AĞABEYİ HASAN KAÇAN DOĞRULADI

Metin Kaçan’ın ağabeyi karikatürist, yapımcı ve oyuncu Hasan Kaçan, sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajda olayı doğrularken “Aile olarak bir umuttur diyerek paylaşmadık. Acımızı paylaşan herkese teşekkür ederiz” dedi.

52 yaşına hayatını kaybeden Metin Kaçan, 1988 yılından beri pek çok roman, öykü ve karikatür çalışmasına imza etti.

Son yolculuğuna uğurlandı.

Fatih Camiindeki cenazeye Metin Kaçan’ın ağabeyi Hasan Kaçan ile ablası Yasemin Oyuk, Kaçan ailesinin yakınları ile Raci Şaşmaz, Bahadır Özdener, Orhan Alkaya, Peker Açıkalın, Kadir Çöpdemir, Levent Kazak ile çok sayıda tiyatro oyuncusu katıldı.

Taziyeleri Kaçan’ın ağabeyi Fatih Kaçan kabul etti.

Kaçan’ın ablası Yasemin Oyuk kardeşinin tabutuna sarılarak ağladı.

Oyuk’un fenalaşması üzerine yakınları Oyuk’u cenazeden uzaklaştırmak istedi ama Kaçan’ın kız kardeşi Oyuk ” Beni bırakın. Lütfen bırakın. Ben buradayım ” diyerek kardeşinin tabutunun yanında kaldı.

Kaçan’ın ağabeyi Hasan Kaçan, “Annemler teyzemler çok yaşlı oldukları için buraya gelemediler. Kardeşlerimizle beraber geldik. Yani bulunmuş olması tesellimiz. Allah rahmet eylesin. Üzgünüz” dedi.

Cenaze namazı sırasında ağabeyi Hasan Kaçan, kardeşi Metin Kaçan’ın cenazesine yaşlı gözlerle son kez baktı.

Kaçan’ın cenazesi 20 Ocak 2013 günü Fatih Caminde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından, Edirnekapı’daki Necatibey Mezarlığında toprağa verildi.

Kitapları

1989. Nickname: Jaklaban-Andante: Graffiti. Istanbul: Joker Yayınları.

1991. Kaçan,Metin,Aratan,Kemal: İstedikleri yere gidenler. Istanbul: Joker Yayınları.

1995. Kaçan, Metin: Ağır Roman. Istanbul: Can Yayınları.

1997. Kaçan, Metin: Fındık sekiz. Istanbul: Can Yayınları.

1999. Kaçan, Metin: Harman Kaplan. Istanbul: Can Yayınları.

2002. Kaçan, Metin: Adalara Vapur. Istanbul: Can Yayınları.

2003. Kaçan, Metin: Cholera Blues. Berlin: Dağyeli.

2005. Kaçan, Metin: Cervantesin Yeğeni. Istanbul: Can Yayınları.

2008. Kaçan,Metin: Haselnuss 8. Berlin,Dağyeli.

Yalancı Öyküler 9 Yazar, 9 Öykü