Unvan

Belediye Başkanı

Doğum Tarihi

20 Ekim 1948

Şehir

Ankara

Ülke

Türkiye

Burç

Terazi

16388

kez görüntülendi

Melih Gökçek Kimdir?

İbrahim Melih Gökçek, 20 Ekim 1948 tarihinde Ankara Keçiören’de doğdu. Babası avukat, annesi ev hanımı idi. Üç çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olan Gökçek beş yaşına kadar Başkent Ankara’da ikamet etti. Babasının işi dolayısıyla Gaziantep’e dönen Gökçek, ilk orta ve lise eğitimini Gaziantep‘te tamamladı.

1967 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni kazanınca tekrar Ankara’ya yerleşti. Mülkiye’den sonra Gazi Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Meslek Okulu’ nu bitirdi. Parlamento muhabirliği, gazete temsilciliği, Çalışma Bakanlığında Özel Kalem Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Askerliğini Kıbrıs Güzelyurt ‘ta yedek subay olarak tamamladıktan sonra ticaret hayatına atıldı. Fotoğrafçılık ve market işletmeciliği yaptı.

Babasının Gaziantep Adalet Partisi il başkanı olması nedeniyle çocukluk yıllarından itibaren siyasetle iç içe büyüyen Gökçek, siyaset hayatına 1984 Yerel Yönetimler Seçimlerinde Keçiören Belediye Başkanı seçilerek başladı. Halkın güvenini kazanarak 4 Dönem üst üste Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Gökçek, belediyecilikte yeni çığırlar açacak hizmet anlayışı ile Ankara’ya başarılı bir vizyon kazandırmıştır. Hayata geçirdiği projelerle Türkiye ve dünya çapında başarılı çalışmalara imza atmış, çeşitli ülke ve kuruluşlardan gurur verici ödüller almıştır. Yoğun çalışma temposundan vazgeçmeyen Gökçek çalışma saatlerini 9-5 mesai anlayışından çıkarıp 7/24 haline getirmiştir. Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde kimsesiz çocukların “Melih Baba” diye hitap ettiği Gökçek büyükşehir belediye başkanlığı görevinde de tüm Ankaralının sevgisini ve güvenini kazanmıştır.

Yaptığı kentsel dönüşüm çalışmaları ve sosyal belediyecilik atılımları ile Ankara’nın yıllardır üst üste Türkiye’de EN YAŞANABİLİR KENT olarak seçilmesinin tesadüf olmadığını kanıtlamıştır.

Sayfalar: 1 2 3