Unvan

Müze Müdürü

Doğum Tarihi

27 Temmuz 1951

Şehir

Çorum

Ülke

Türkiye

1625

kez görüntülendi

Mehmet Yaldız Kimdir?

27 Temmuz 1951’de Çorum’da doğdu. İlk ve orta eğitimini burada tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi,Sanat Tarihi bölümünden lisans ve yüksek lisans eğitimi yaparak mezun oldu. 27 Nisan 1979 Tarihinde, Kültür Bakanlığı, Konya Müzeler Müdürlüğünde Karatay Müzesi seksiyon şefi olarak göreve başladı.İznik müzesinde asistan olarak çalıştı. Roma tiyatrosu kazısında iki dönem görev yaptı. Burdur’da kısa dönem askerlik görevini tamamladı.

1982’de Genel Kurmay Başkanlığının açtiği sınavı kazanarak Anıtkabir komutanlığında sanat tarihi uzmanı olarak çalışmaya başladı. Burada yaptığı çalışmalar sonucunda; Milli savunma bakanlığına bağlı olarak kurulmakta olan Devlet mezarlığına 1987’de kurucu müdür olarak atandı. Burada oluşturduğu müze, 1984 yılında Anıtkabir K.lığı’na bağlı olarak yeniden düzenlenen Alagöz Karargah Müzesi çalışmasından sonra, ikinci büyük müze kuruluş çalışmasının ürünüdür.

1993’de ise tekrar Kültür Bakanlığına geçerek Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde araştırmacı olarak çalışmaya başladı. Bir süre sonra Marmaris Müzesine müdür olarak atandı.Burada yaptığı çalışmalar nedeniyle, Muğla valiliği tarafından “Başarı Belgesi” verilmiştir. Şanlıurfa müzesine 1996 yılında araştırmacı olarak görevlendirildi.1997 de Gülnar ile evlendiler. 1998’den itibaren Fethiye’de geçici görevle araştırmacı olarak çalıştı. Eylül 2001 tarihinde Milet Müzesi müdür vekilliğine atandı.

1998’de Perge kazısı bakanlık temsilcisi olarak , 2000 yılında Fethiye Gemiler (Saint Nicholas) Adası kazısında görev yaptı.2001 yılında da Alanya Kalesi kazısında görev aldı.

Öğretim dönemi de dahil olmak üzere, mesleği ile ilgili bilimsel çalışmalar ve araştırmalar Yapmıştır. Yapıt , Dönemeç, Oluşum, Ankara Sanat, Yeni Halkçı Yeni Binyıl, Kültür Bakanlığı Kültür Dergisi, Ana Britannica, Anadolu Medeniyetleri Müzesi Yıllığı gibi çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları,makaleleri ve şiirleri yayınlanmıştır.