Unvan

Korgeneral

Doğum Tarihi

1866

Ölüm Tarihi

09 Mayıs 1927

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

2264

kez görüntülendi

Mehmet Şevki Ölçer Kimdir?

Korgeneral Mehmet Şevki ÖLÇER; askerlik hayatı boyunca Yurdun muhtelif yerlerinde ve Balkanlarda yürüttüğü çalışmalara ilaveten, çeşitli askerî ve sivil okullarda (üniversite dahil) birçok teknik konuda öğretmenlik yapmıştır. Harita tekniği konusunda yazdığı birçok eseri mevcuttur.

16 Eylül 1923 tarihinde Korgeneralliğe yükselen Mehmet Şevki ÖLÇER, 02 Mayıs 1925 tarihinde Harita Genel Müdürlüğü’nün bugünkü kuruluş kanununun çıkarılması için gerekli hazırlık çalışmalarını yapmış ve ilk Harita Umum Müdürü olmuştur.

31 yıllık görev süresince Türk Haritacılığına emek veren Korgeneral Mehmet Şevki ÖLÇER, 01 Temmuz 1926 tarihinde kendi arzusu ile emekliye ayrılmış ve 09 Mayıs 1927 tarihinde vefat etmiştir. Kabri Merkez Efendi Mezarlığı’ndadır.

Görev yaptığı süre içerisinde; 18 adet madalya ve nişan alan, 7 adet çeviri ve eseri bulunan Korgeneral Mehmet Şevki ÖLÇER, Türk Haritacılığı’na ve Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Harita Sınıfına yaptığı büyük hizmetleri ile daima şükranla anılmaktadır.

Sayfalar: 1 2

Kaynakça

Harita Genel Komutanlığı, Genelkurmay Başkanlığı