Unvan

İş Adamı

Doğum Tarihi

1956

1778

kez görüntülendi

Mehmet Erol Maraş Kimdir?

Gaziantep’te yayın yapan Olay Gazetesi, Olay Televizyonu, Olay Ajans ve Olay Fm Radyo’nun yanı sıra Olay Ofset Matbaacılık ve Olay Grafik Şirketlerinin sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı gazeteci Mehmet Erol Maraş, 1 Ocak 1956’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Gaziantep’te tamamladı, daha sonra da Ankara Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Uzun yıllar Hürriyet, Milliyet,  Günaydın, Tercüman Gazetelerinin Gaziantep Muhabirliği ve Foto Muhabirliği görevini sürdürdükten sonra, 1979 yılında askerlik görevini tamamladıktan sonra Almanya Frankfurt’ta Hürriyet Gazetesinin Yurt dışı baskılarında Muhabirlik ve Foto Muhabirliği görevlerinde bulundu.

İstanbul’da Akşam, Ankara’da Günaydın Gazetesinin Yazı İşleri Servislerinde çalıştı ve Yazı İşleri Müdür Yardımcılığı görevlerini sürdürdü. Gazeteci ve Spor yazarı olarak yurtiçinde ve dünyanın değişik ülkelerinde görevler yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında birçok Akademik, Mesleki araştırma ve konferanslar ile panellere katıldı ve konuşmacı oldu. 1992 yılında Gaziantep’in ikinci günlük ofset gazetesini yayına koydu. Uzun yıllar Gaziantep’teki değişik yerel gazetelerde muhabir, Yazı İşleri Müdürü, Sorumlu Müdür ve gazete sahibi olarak görev yaptıktan sonra, 1991’de Gaziantep’in ilk özel Televizyonu “Olay” ile “Olay Fm Radyo”yu kurdu. Yayıncılık ve Televizyonculuk alanında faaliyet gösteren Erol Maraş, 1990’lı yıllarda bugün Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en etkin bölgesel medya kuruluşlarından birisi olan “Olay”ın temellerini attı.

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin Adana Şube Yönetim Kurulu üyeliğini, Yerel Medya Birliği Derneği’nin kuruculuk ve yönetim kurulu üyeliğini, TÜRTEB (Türkiye Radyo ve Televizyoncular Birliği)nin kuruculuğunu, RATEM (Radyo ve Televizyoncular Meslek Birliği)nin kuruculuğunu ve iki dönem üst üste Yönetim Kurulu üyeliğini, S.S. Gaziantep Basınevleri Kooperatifinin Kuruculuğu ve Yönetim Kurulu Başkanlığını, ASGD (Anadolu Spor Gazetecileri Derneği)nin Gaziantep Şube’sinin Kuruculuğunu ve Başkanlığını yaptı. Gaziantep’te ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ilk kez Renk Ayrımı, Grafik Tasarım ve Ajans faaliyetlerinin kuruculuğunu yaptı.

T.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyan Genel Müdürlüğü’nün Basın Kartları Komisyonunda ABB adına görev aldı. Basın İlân Kurumu adına Gaziantep Valiliği Basın Kontrol Kurulu ve Geçici Basın Kontrol Kurullarında üyelik görevlerinde bulundu. Uzun yıllar birkaç dönem üst üste Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nde Başkanvekilliği, 2. Başkanlık ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı.

1999 ve 2002 yılında yapılan milletvekili seçimlerinde ön seçimler sonucunda ilk 10 içerisine giren ve Gaziantep’te aktif siyasi ve sosyal faaliyetlerini çeşitli alanlarda Dernek, Birlik, Vakıf ve Mesleki Teşekküller ile Sivil Toplum Örgütlerinde sürdüren M.Erol Maraş, halen Gaziantep Olay Medya Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmakta olup evli ve 3 çocuk babasıdır.