Doğum Tarihi

7 Şubat 1889

Ölüm Tarihi

26 Şubat 1952

Ülke

Avusturya

Burç

Kova

2410

kez görüntülendi

Josef Thorak Kimdir?

7 Şubat 1889 tarihinde Avusturya’da (Salzburg) doğdu. Bir Cizvit okuluna gittikten sonra, babası gibi çömlekçilik eğitimi aldı. 1910 yılından itibaren Viyana Güzel Sanatlar Akademisine devam etti. 1915’te Wilhelm Bode’nin tavsiyesi üzerine, eğitimini burada tamamlamak üzere yüksek lisans eğitimi için Berlin’deki Prusya Sanatlar Akademisine geçti. 1920’den itibaren serbest çalıştı. Henüz eğitim aldığı dönemde eserleri önemli ödüllere layık görüldü, nihayet 1928’de, sürekli sergi katılımcısı olduğu Prusya Sanatlar Akademisinin devlet ödülünü kazandı.

1934 yılında, Anton Hanak’ın ölümünden sonra, Türkiye’deki diğer çalışmaların yanı sıra Ankara’daki Güven Anıtı’nın yapımını üstlendi. En büyük mesleki başarılarından biri, 1936 yılında Berlin’de düzenlenen Olimpiyat oyunları için yaptığı heykeldi. Aynı yıl Adolf Hitler tarafından profesörlük unvanı verilen Thorak, Nazi rejiminin bir devlet sanatçısı haline geldi. 1937’den itibaren öğretim görevlisi olarak Münih Güzel Sanatlar Akademisinde çalıştı. Ayrıca Nürnberg’deki İmparatorluk parti kongresi arazisi için modeller ve İmparatorluk başbakanlığı için heykeller yaptı ve Paris Dünya Sergisi’ne katıldı. Nazi rejimi devlet sanatçılarının en ön sıralarında yer aldığı halde, Münih Hüküm Dairesi İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Nazilerden arındırma davasında kendisini beraat ettirdi; ancak çalışma ve satış yasağı aldı.

26 Şubat 1952’deki ölümüne kadar Salzburg’da sade bir hayat yaşadı.

Kaynaklar:
Goethe Institut. Erişim tarihi: 23 Ekim 2013
Neumann, H. Josef: Der Bildhauer Josef Thorak. Münih 1992 (Üniv. tezi).
Rathkolb, Oliver: Ganz groß und monumental. Die Bildhauer des Führers. Arno Breker und Josef Thorak. Yayın: Tabor, Jan (Yayıncı): Kunst und Diktatur. Cilt 2. Baden 1994, s. 586–591.