Unvan

Bakan

Doğum Tarihi

1939

Şehir

Isparta

3695

kez görüntülendi

Hikmet Uluğbay Kimdir?

Hikmet Uluğbay, 1939 yılında Isparta’da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra University of Southern California’da master yaptı. Maliye Bakanlığı Tokyo Büyükelçiliği ve NATO Nezdinde Daimi Temsilciliği görevlerinde bulunan Uluğbay, Maliye ve Ekonomi Müşavirliği görevi de yaptı.

OECD Nezdinde Daimi Temsilci Yardımcısı olarak çalışan Uluğbay, daha sonra Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Başmüşaviri, Hazine Genel Müdürlüğü, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyeliği yaptı.

20. dönemde DSP’den Ankara milletvekili seçilerek Meclis’e girdi. Evli ve 2 çocuk babası olan Uluğbay; 55.hükümette Milli Eğitim Bakanlığı, 56. hükümette Başbakan yardımcılığı yaptı. 57. hükümette Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevi sırasında teşebbüs ettiği intihar girişimiyle siyaset dünyasını şok etti.

ŞOK EDEN GECE
6 Temmuz 1999 gecesi Hikmet Uluğbay’ın çalışma odasındaki girişiminden sonra polis şu açıklamayı yapıyordu: “IMF heyetinin Türkiye ziyareti sırasında yaşanan ekonomik olayların odak noktasında olan Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay, dün gece 00.45 sıralarında intihar teşebbüsünde bulundu.

Bakan Uluğbay’ın odasında silah sesi gelince, evin önünde nöbet tutan Hassas Bölgeleri Koruma Müdürlüğü polis memuru, Bakan’ın eşine ve oğluna yardım etmeye çalıştı. Görevli polis memuru, Bakan Uluğbay’ın durumunu görünce hemen Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne bilgi verip ambulans çağırdı.

Komşuları tarafından Başkent Hastanesi’ne getirilen Uluğbay, hemen ameliyata alındı. İlk müdahaleden sonra Uluğbay’ın çeneden giren ve burnundan çıkan bir mermiyle yaralandığı belirlendi. Bakan için yapılan kan anonslarından sonra emniyet görevlilerinden altı ünite kan alındı.

Nöbetçi savcı Tayfun Sağıroğlu, Uluğbay’ın jandarma bölgesindeki evinde inceleme yaparken olay başkentte bomba etkisi yarattı. Devlet Bakanı’nın taşıma ruhsatlı Smith Wesson marka silahıyla kendisini vurduğu ortaya çıktı. Başbakan Bülent Ecevit, hastaneye gelerek doktorlardan bilgi aldı. Ankara Emniyet Müdürü Kemal İskender de, Bakan’ın beyninde bir hasar olmadığını bildirdi.

Bakanlar hastanede Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay’ın intihara teşebbüs ettiği haberini duyan İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Devlet Bakanı Yüksel Yalova, Emniyet Genel Müdür Vekili Turan Genç de hastaneye geldi. Bakanlar, olayla ilgili yetkililerden bilgi aldı..

Uluğbay intihar girişiminden sonra, sağlık nedeniyle bakanlık görevine dönmeme isteğini Başbakan Bülent Ecevit’e “yazılı ve sözlü” olarak iletti. Uluğbay’ın istifasından sonra Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine DSP Bursa Milletvekili Recep Önal getirildi.

NİÇİN ÖLMEK İSTEDİ?
Hikmet Uluğbay, yaşadığı zorlu süreçle gelen intihar olayı ile ilgili şunları söyledi: “Karşılaştığım sıkıntıları ve sorunları kabine ve mesai arkadaşlarımla paylaşmak yerine, çoğu kez kendime saklamayı tercih etmem nedeni ile yıpranma sürecimin hızlandığını sanıyorum. Bu yorucu çalışma ortamı içerisinde beslenme, dinleme ve uyku düzenimde de aksamalar oldu.

İçinde bulunduğum bu ortam, faydalı hizmet üretebilme umudumu olumsuz yönde etkilemeye başlamıştı. Bu yöndeki düşüncelerim son günlerde yoğunluk kazanmıştı ve 6 Temmuz gecesi doruğa ulaştığı için o gece yaşamıma son verme kararı aldım ve uyguladım. Ancak Allah bir lütfu olarak girişimim başarısızlıkla sona erdi.”

NEDEN İSTİFA ETMEDİM

Uluğbay sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaşamıma son verme girişimi yerine niçin istifa etme yolunu tercih etmediğim sorusu akla gelebilir. Ancak Başbakan’ın bana duyduğu güven nedeni ile istifamı kabul etmesini olası görmüyordum.

Geriye dönüp baktığımda aldığım ve uyguladığım kararın akılcı olduğunu savunabilmem mümkün değil. Ancak, gerilimin doruğa ulaştığı anlarda rasyonelliği ön plana çıkarabilmek demek ki her zaman mümkün olamıyormuş.”

Hikmet Uluğbay, intihar girişiminin kendisine hayata dair önemli dersler verdiğini belirttiği konuşmasında şöyle dedi: “Bu olay, bana en azından bazı şeyleri öğretti; birincisi çalışma kadar dinlenmeyi bilmenin de sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bir kural olduğunu gösterdi.

İkincisi, sorunları kendi iç dünyamızda biriktirme yerine paylaşarak çözüm üretmenin gerçekçiliğini ve üçüncü ve en önemlisi ise insanların fikirlerini ifade ederken sözcüklerini büyük özenle seçmesi gerektiğini anladım.”

BİR SORUNUM KALMADI

İntihar girişiminden sonra eski günlerine yeniden dönen Hikmet Uluğbay “Sağlığımla ilgili bir sorunum kalmadı. Yaşamıma son verme girişimim nedeni ile hayal kırıklığına uğrattığım aile bireylerim, dostlarım, çalışma arkadaşlarım, siyaset arkadaşlarım ve seçmenlerimden özür dilemeyi bir görev bilirim.

Yaşamımın bundan sonraki bölümünde onları yeni bir hayal kırıklığına uğratmamak üzere çalışmalarımı kararlı bir biçimde sürdüreceğime güvenmelerini diliyor ve en içten saygılarımı sunuyorum” açıklamasını yaptı.