Unvan

Antrenör

Doğum Tarihi

1969

Şehir

Tunceli

Ülke

Türkiye

2952

kez görüntülendi

Haydar Doğan Kimdir?

1969 Tunceli doğumlu olan Haydar DOĞAN, 1986 yılında İstanbul Kartal Ticaret lisesini bitirdikten sonra 87–88 yılları arasında 2 yıl İngiltere’de Yabancı dil ve Spor eğitimi gördü.

İngiltere’de bulunduğu 2 yıl süresi içinde, İngiltere’nin en iyi Atletizm kulübü olan ve bünyesinde dünya rekortmenlerinin ve Olimpiyat şampiyonlarının bulunduğu Harangay Spor Kulübünün formasını giyerek orta ve uzun mesafe branşlarında bu kulübün 88 yılı sezonunda Kulüpler arası yarışmalarda İngiltere şampiyonu olmasına katkı sağlamıştır.

Sonraki yıllarda Türkiye’ye dönerek 1989 yılında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve

Spor Yüksek okulunda, Üniversite eğitimine başladı.

1993 yılında mezun olduktan sonra Beden Eğitimi Öğretmeni olarak çalışma hayatına başladı.

Haydar DOĞAN birçok Okul ve Kulübün fahri antrenörlüğünü yapmıştır. Türkiye ve Balkan Şampiyonalarına sporcu yetiştirmiştir. Haydar DOĞAN sporculuk hayatındaki başarılarından dolayı Cumhurbaşkanı Sayın Turgut ÖZAL, Sayın Süleyman DEMİREL ve dönemin Meclis Başkanı Kaya ERDEM tarafından ödüllendirilmiştir.

Dokuz yaşında spor hayatına başlayan Haydar DOĞAN 24 yıllık aktif spor hayatı süresince toplam 100’ün üzerinde milli takım formasını giymiş ve ülkemizi ulusal ve Uluslar arası yarışmalarda temsil ederek bir çok başarılara imza atmıştır.

Haydar DOĞAN’ın hala kırılmamış 6 Türkiye rekoru olup, Kros ve maraton olmak üzere ülkemizi Balkan Şampiyonasında 7 defa Şampiyon olarak ülkemizi temsil etmiş ve birçok Uluslar arası maratonlarda da önemli dereceler ülkemize kazandırmıştır.

2004 yılında Tunceli Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak göreve atanan Haydar Doğan, Tunceli”de 4 yılda sporcu ve tesisleşme noktasında birçok başarılara imza attıktan sonra Haziran 2008 tarihinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatı”na Şube Müdürü olarak atandı.

Son olarak İşitme Engelliler Spor Federasyonu Genel Sekreterliği görevinde bulundu. 14.10.2009 tarihi itibariyle Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Faaliyetleri Daire Başkanlığı’nda Şube Müdürü olararak spora hizmet etmeye devam etmektedir. 1989 yılında kurulan Milli ve Şampiyon Sporcular Derneği”nin kurucu üyesi olan Doğan, Hatice Doğan ile 18 yıllık mutlu bir evliliği ve Can adında bir de oğlu var. Ayrıca iyi derecede İngilizce bilmektedir.