Doğum Tarihi

1928

Ölüm Tarihi

24 Şubat 2014

Şehir

Bartın

4108

kez görüntülendi

Hasan Pertev Aşcıoğlu Kimdir?

Hasan Pertev Aşcıoğlu, 1928 yılında Bartın’da manifatura işiyle iştigal eden Mustafa Aşcıoğlu ve Celile Aşcıoğlu çiftinin ilk çocukları olarak dünyaya geldi. Babası Mustafa Aşcıoğlu uzun yıllar Bartın Belediye Meclisinde bulunmuştur. Çocukluk yıllarını Bartın’da geçirdi. Cumhuriyetin ilk yıllarına rastlayan bu dönem de, çocukluk yıllarından itibaren Türk ve Osmanlı tarihi, siyasi tarih ve edebiyat alanlarıyla ilgilenmiş ve özellikle 1939 ve 1945 yılları arasında yapılan II. Dünya Savaşını dikkatle takip etmiş ve ileriki yıllarda bu konuyla ilgili bir de eser ortaya koymuştur. II. Dünya Savaşı uzmanıdır.

İlkokulu Bartın Cumhuriyet İlkokulunda lise tahsilini İzmir Atatürk Lisesi ve İstanbul Haydarpaşa Lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Üniversite yıllarında İstanbul’da Milliyetçiler Derneğinin kurucuları arasında bulundu ve bu arada muhtelif İstanbul gazetelerinde Türk Milliyetçiliğini konu alan makaleleri yayınlanmış ve aynı konularda çeşitli konferanslar vermiştir.

Milli Türk Talebe Birliği gibi kuruluşlarda da faaliyet göstermiştir. Askerlik görevini yedek subay olarak Ankara Polatlı ve Erzurum’da tamamlamıştır. 1962 ve 1963 yıllarında iki yıl süre ile Bartın Lisesinde Gönüllü Edebiyat Öğretmenliği yapmıştır.

1962 yılında Cahide Kocabaşoğlu ile evlenmiştir.

Serbest Avukat olarak iş hayatına başladı. Hazine Avukatlığı, Zonguldak İl Genel Meclisi ve il daimi encümen üyeliği görevlerinde bulundu. Bartın’da yayınlanan kardeşi Gazeteci ve Yazar Erkan Aşcıoğlu’ na ait olan Bartın Potası Gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğünü yaptı. 1961 yılında yapılan genel seçimlerde az bir farkla milletvekilliğini kaçırdı. 12 Eylül 1980 tarihinde kapatılan Adalet Partisinde Temsilciler Meclisi üyeliği yaptı.

1983 yılında kurulan Anavatan Partisi’nin Zonguldak ilinde kuruluş ve teşkilatlanması işlerini üstlendi. Bartın İlçe Başkanı oldu.
6 Kasım 1983 Günü Yapılan 17. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Zonguldak Milletvekili olarak parlamentoya girdi. Seri halde çok önemli kanunların çıkarıldığı ve Türkiye’nin yapısal değişiklik olarak en parlak ve önemli dönemlerinden biri olarak anılan ve Turgut Özal’ın da ilk Başbakanlık dönemi olan 17. Dönem boyunca Anavatan Partisi Grup Başkanvekilliği görevini yürüttü.

Bu dönemde çıkarılan bir çok kanunun hazırlık çalışmalarında bulundu ve Turgut Özal’ın meclis çalışmalarıyla ilgili en yakın mesai arkadaşları arasında yer aldı. Yine aynı dönem içerisinde Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonunda üye olarak vazife yaptı. 1986 yılında Zonguldak ve Bartın illeri için çok önemli olan ‘’3303 sayılı Taşkömürü Havzasındaki Taşınmaz Malların İktisabına Dair Kanun’’ un çıkarılmasında ilk imza sahibi olarak, bölge halkına verdiği çok önemli bir sözü noksansız yerine getirmiş oldu ve Zonguldak, Bartın ve taşkömürü havzası dahilinde kalan taşınmaz malların zilyetleri adına tesciline imkan sağlanmasına vesile oldu.

29 Kasım 1987 günü yapılan 18. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri ile yeniden Anavatan Partisi listelerinden Zonguldak Milletvekili olarak ikinci kez parlamentoya girdi. Bu dönem içerisinde de Milli Savunma Komisyonu üyeliği ve Güney Kore Parlamento Dostluk Grubu üyeliğine seçildi.

1991 Yılında sadece Bartın da yapılacak olan Belediye Başkanlığı seçimlerini vesile yaparak, dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz’ı Bartın’ın İl yapılması konusunda ikna etti ve kendisinden bu konu ile ilgili söz aldı ve bu sözü bir seçim vaadi olarak Başbakan Mesut Yılmaz’a seçim öncesinde Bartın’a gelişinde miting meydanında deklare ettirmiştir. Bartın Belediye Başkanlığı seçimlerini Anavatan Partisinin kazanmasının ardından, Bartın’ın il kanununun hazırlanması ve çıkarılması için zorlu bir mücadele vererek bu işi başarmış, kerhen ve hatır için de olsa Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a yoğun ısrarlar neticesinde kanunu imzalatmayı başarmıştır. Zonguldak İline bağlı bir ilçe olan Bartın’ın İl olmasına vesile olmuş ve en üst düzey ve birinci derecede katkı sağlamıştır. Bartınlıların 50 yıllık il olma hayallerini gerçekleştirmiştir. Pertev Aşcıoğlu 09-09-2011 tarihinde Bartın Valiliğinin Düzenlemiş olduğu Bartın’ın İl Oluşunun 20. Yılı Panelinde yaptığı konuşmada Bartın’ın il olma hikayesini detaylarıyla anlatmış bulunmaktadır.

Pertev Aşcıoğlu 2007 yılında Stratejik Boyut ismiyle bir haber ve analiz sitesi kurarak yayın hayatına başlattı. Aynı isimle bazı araştırmacı ve akademisyenlerin yazılarının yer aldığı bir dergide çıkarmıştır. Ancak 2012 yılında bu site ve derginin varlığını sonlandırma kararı almıştır.

Demokrat kimliği ile tanınan Pertev Aşcıoğlu 24 Şubat 2014 tarihinde Ankara’da vefat etmiştir ve 25 Şubat 2014 günü memleketi Bartın da defnedilmiştir.

Evli ve 3 çocuk babasıydı.