Unvan

Diplomat

Doğum Tarihi

1937

Ülke

Finlandiya

1176

kez görüntülendi

Harri Holkeri Kimdir?

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, 25 Temmuz 2003 tarihinde, Finlandiya’nın eski başbakanı Harri Holkeri’yi, yeni Kosova özel temsilcisi ve UNMIK (BM Kosova Misyonu) başkanı olarak atadı. Holkeri; temsilcilik görevinin başlangıç tarihi olan 1999 yılından bu yana atanan 3’ncü UNMIK başkanı olan Alman Michael Steiner’in ardından, misyonun yeni başkanı oldu. Steiner’den önce temsilciliğe, Danimarka’dan Hans Haekkerup ve Fransa’dan Bernard Kouchner başkanlık etti.

6 Ocak 1937’de Finlandiya’nın Toijala kentinde doğan Holkeri, Helsinki Üniversitesi’nde, siyaset bilimi alanında master yaptı. Holkeri, Finlandiya ordusu yedek kuvvetlerinde binbaşı rütbesiyle çalıştı. Harri Holkeri, siyasi kariyerine 1965 yılında Muhafazakar (Ulusal Koalisyon) Parti Genel Sekreteri olarak başladı. 1971 yılında Parti Genel Başkanı seçildi ve 1979 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Holkeri ayrıca 1970-1978 yılları arasında parlamento üyesi olarak görev yaptı.

1982 ve1988 yıllarında iki kez cumhurbaşkanlığına aday olan Holkeri’nin, her iki seçimde de rakibi, Bank of Finland’da birlikte çalıştığı yakın arkadaşı Mauno Koivisto idi. Holkeri, 1978-1997 yılları arasında bankanın Yönetim Kurulu üyesi, 1981-1987 yılları arasında da Helsinki Belediye Konseyi Başkanı olarak görev yaptı.

1987-1991 yılları arasında Finlandiya Başbakanı olarak görev yapan Holkeri, partisi ve Sosyal Demokratlar arasında kurulan koalisyona liderlik etti. Finlandiya’nın ulusal havayolu şirketi Finnair’in yönetim kurulu başkanı olan Holkeri, ülkedeki çeşitli şirket ve kurumların da yönetim kurullarında bulunuyor.

Uluslararası alanda da aktif rol alan Holkeri, 1963-1965 yılları arasında BM Genel Kurulu Finlandiya delegasyonu üyesi, 1975-1978 yılları arasında İskandinav Bakanlar Konseyi üyesi, Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi (EFTA) Parlamenterleri Başkan Yardımcısı (1974-1975) ve Başkanı (1976) olarak görev yaptı.

Harri Holkeri, Kuzey İrlanda’daki anlaşmazlıklara son verilmesi amacıyla başlatılan çok taraflı barış görüşmelerinin de, üç bağımsız başkanından biriydi. Holkeri, 1995-1998 yılları arasında, Kuzey İrlanda’da yasadışı silah bulundurulmasını önlemek amacıyla, İngiltere ve İrlanda hükümetleri tarafından oluşturulan Uluslararası Kurul’un da üyesiydi.

Eylül 2000’de Holkeri, BM Genel Kurulu’nun 55’nci Dönem Çalışmaları’nın başkanı seçildi.

Balkanlar’la ilgili her hangi bir siyasi deneyimi olmayan Holkeri, yaklaşık bir düzine aday arasından UNMIK Başkanı seçildi. Yetenekli bir arabulucu ve uzlaştırıcı olmasıyla ünlü deneyimli politikacı, herkes tarafından onay gören bir tercih oldu. BM Güvenlik Konseyi, 28 Temmuz 2003 tarihinde Holkeri’nin 4’ncü UNMIK Başkanı olarak atanması kararını onayladı. Kendisine verilen bu yeni görevin, “muhtemelen hayatında karşısına çıkan en zor görev” olduğunu söyleyen Holkeri, “bir görevin zor olduğu gerçeğinin, onu geri çevirme gerekçesi olamayacağını” da belirtti.

Harri Holkeri’nin öncelikli görevi, yetkilerin, yerel kurumlara devredilmesi sürecinin tamamlanması olacak. Holkeri, bölgedeki asıl görevinin, kendisini bir an önce “gereksiz kılmak” olduğunu, bu görevi yerine getirebildiği takdirde başarıya ulaşmış sayılabileceğini söyledi.

Harri Holkeri, evli ve iki çocuğu var.