Unvan

Orgeneral

Doğum Tarihi

1942

2730

kez görüntülendi

Halit Edip Başer Kimdir?

Orgeneral (E) Dr. Halit Edip BAŞER 1942 yılında Gaziantep/Nizip’de doğmuştur. 1961 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1963 yılında Piyade Okulu’ndan mezun olmuştur. 1970 yılına kadar Kara Kuvvetleri bağlısı çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı ve Bölük Komutanlığı yapan Orgeneral BAŞER, 1972 yılında Kara Harp Akademisi’nden mezun olmuş, ardından Kurmay Subay olarak Belçika/Brüksel’deki NATO Uluslararası Askeri Karargahında Harekat Dairesi Cari Harekat Plan Subaylığı, Genelkurmay Strateji Plan Dairesi Strateji Şubesi Kısım Amirliği, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürütmüştür.

1986 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile Napoli’de bulunan NATO Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı’nda İstihbarat Daire Başkanlığı, 14’ncü Mekanize Tugay Komutanlığı görevlerinde bulunmuş, 1990 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir. Tümgeneral rütbesi ile Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanlığı, Kara Harp Okulu Komutanlığı, Başbakan Askeri Danışmanlığı görevlerini yürütmüş, 1994 yılında Korgeneralliğe terfi ederek 3’ncü Kolordu Komutanlığı görevinde bulunmuş, 1998 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir.

Bu rütbe ile NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Genelkurmay 2’nci Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 2’nci Ordu Komutanlığına atanmıştır. 30 Ağustos 2002 tarihinde TSK’dan emekli olmuştur.

Bayan Hülya BAŞER ile evli olan emekli Orgeneral Halit Edip BAŞER’in iki çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir.

(ASAM) Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmıştır.

ABD’nin, eski NATO Başkomutanı Emekli Orgeneral Josep Ralston’u PKK koordinatörü olarak atamasının ardından, Türkiye de aynı görev için emekli Orgeneral Edip Başer’i atadı. (Eylül 2006)

Sayfalar: 1 2