Unvan

Belediye Başkanı

Doğum Tarihi

1946

Şehir

Manisa

Ülke

Türkiye

1365

kez görüntülendi

Hakkı Ülkü Kimdir?

1946 SALİHLİ’DE (MANİSA) DOĞDU. AÖF SOSYAL BİLİMLER VE DAVRANIŞ BİLİMLERİNDEN MEZUN OLDU. 12 EYLÜL DÖNEMLERİNDE BIRAKTIRILDIĞI O ZAMANKİ İSMİ EGE ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ GAZETECİLİK VE HALKLA İLİŞKİLER YÜKSEK OKULU OLAN, ŞİMDİ AYNI ÜNİVERSİTENİN İLETİŞİM FAKÜLTESİ İSMİYLE ANILAN GAZETECİLİK BÖLÜMÜNE ÖĞRENCİ AFFINDAN YARARLANARAK KALDIĞI YERDEN (3.SINIF) DEVAM ETMEKTEDİR.

1972 YILINDA CHP’ DE BAŞLAYAN POLİTİK YAŞAMINDA GENÇLİK KOLLARI BAŞTA OLMAK ÜZERE:
1977 – 1980 YILLARI ARASINDA BELEDİYE MECLİS ÜYELİĞİ,
1983 – 1985 YILLARI ARASINDA SODEP KURUCU ÜYELİĞİ, BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞI VE İLÇE BAŞKANLIĞI GÖREVLERİNDE BULUNDU.

1985-1988 YILLARI ARASINDA İKİ PARTİNİN BİRLEŞMESİYLE ORTAYA ÇIKAN SHP ‘ DE YİNE İLÇE BAŞKANLIĞI YAPTI.

1989 YILINDA YAPILAN YEREL SEÇİMLERDE İZMİR / ALİAĞA’DA SHP’DEN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ.
1994 VE 1999 DA YENİLENEN YEREL SEÇİMLERDE DE BELEDİYE BAŞKANLIĞINA SEÇİLMİŞ VE DOLAYISİYLE 3 KEZ ARD ARDA (YAKLAŞIK 15 YIL) BELEDİYE BAŞKANI OLMUŞTUR.

2002 YILINDA YAPILAN MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİNDE İZMİR 2. BÖLGEDEN SEÇİLEREK TBMM ÜYESİ OLMUŞ, BU GÖREVİ 5 YIL YAPMIŞTIR.GÖREVİ ESNASINDA İÇİŞLERİ KOMİSYONUNDA ÇALIŞMIŞ VE PARTİSİNİN (CHP) GRUP SÖZCÜLÜĞÜNÜ ÜSTLENMİŞTİR.

GÜNLÜK ALİAĞA EKSPRES GAZETESİNDE BAŞTA BELEDİYECİLİK OLMAK ÜZERE 150 CİVARINDA MAKALESİ YAYINLANMIŞTIR.AYRICA ULUSAL GAZETE VE DERGİLERDE ZAMAN ZAMAN YAZILARI ÇIKMIŞTIR.
BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPTIĞI SIRALARDA BİR ÇOK PANEL VE KONFERANSLARA KONUŞMACI OLARAK KATILMIŞTIR.
1990 YILINDA BAŞLATTIĞI ” EMEK ŞENLİKLERİ ” İŞÇİ – İŞVEREN SENDİKALARINI VE AYDINLARI BİR ARAYA GETİRMİŞTİR. HALEN HER YIL TEKRARLANMAKTADIR.

ÇEŞİTLİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNDE GÖREV ALMIŞTIR. BUNLARDAN BAZILARI:
TÜRK BELEDİYELER BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİ, EGE VE KIYI EGE BELEDİYE BİRLİKLERİ YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİ,BAKIRÇAY BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI,ÇANDARLI KÖRFEZİ BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI,NAZIM HİKMET VAKFI ÜYELİĞİ,LOZAN MÜBADİLLERİ VAKFI ÜYELİĞİ,TÜRK-YUNAN DOSTLUK DERNEĞİ ÜYELİĞİ ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ KURUCU ÜYELİĞİ,ALİAĞA EĞİTİM VE GELİŞİM VAKFI BAŞKANLIĞI,ALİAĞA SPOR VAKFI BAŞKANLIĞI, ALİAĞA BELEDİYESPOR BAŞKANLIĞI,DİL DERNEĞİ ÜYELİĞİ,650 KONUTLUK YAPI KOOPERATİFİ BAŞKANLIĞI,YEREL YÖNETİM ARAŞTIRMA YARDIM VE EĞİTİM DERNEĞİ (YAYED) ÜYELİĞİ OLARAK SIRALANABİLİR.

ORTA DERECEDE FRANSIZCA BİLEN ÜLKÜ, EVLİ VE İKİ ÇOCUK BABASIDIR.