Doğum Tarihi

1947

Şehir

Ankara

320

kez görüntülendi

Gülseren Budayıcıoğlu Kimdir?

1947 yılında Ankara’da doğdu. Ortaokul ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde, lisans eğitimini ise Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde aldı. Bu süreçte TRT’nin açtığı spikerlik sınavına girip kazanarak 1965 yılında TRT televizyonlarında spikerlik yapmaya başladı.

Okul arkadaşları ve hocaları tarafından kendisine “Miss TRT” lakabı takıldı. 1972 yılı Eylül ayında üniversiteden mezun oldu, bu dönemde spikerlik ve doktorluk arasında seçim yapması için baskılara maruz kaldı ve aynı yılın sonunda kasım ayında spikerliği bıraktı, Aralık ayı itibarıyla üniversitede asistan olarak göreve başladı.

Ancak asistanlık görevi çok uzun sürmedi. Asistan olarak çalışırken TV’de çıkabilmesi için hukuki olarak izin alması gerekliydi. Bu izni verebilecek mercii olan çalıştığı üniversitesini dekanı Prof. Dr. Rıdvan Ege 1973 yılının Ocak ayında izin verilmesinin mümkün olmadığını açıkladı. Aynı ay bayram sırasında Budayıcıoğlu televizyonda iki program sundu, Ege’nin programa denk gelip TV nöbetçi müdürlüğünden çekim tarihini sorması üzerine programları kaçak olarak sunduğu kanıtlandı. Açılan soruşturmada farklı bir işte çalıştığı için asistanlık görevine son verildi ve Budayıcıoğlu TV’ye geri döndü.

Psikiyatri alanında uzmanlığını 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden aldı ve burada 5 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu dönemde üniversite ve TRT iş birliğiyle hazırlanan çeşitli hastalıklar ve toplumsal sorunların gibi konuların uzmanlarla beraber ele alındığı “İnsan ve Dünyası” isimli bir programın da sunuculuğunu yaptı.

Yazarlık kariyerine 2004 yılında yazdığı Madalyonun İçi, Bir Psikiyatrın Not Defterinden kitabıyla başladı. İlk iki kitabında kısa hikâyelerle farklı psikiyatrik sorunları ele aldı. Üçüncü kitabı olan Hayata Dön ile birlikte tek bir hikâyeyi ayrıntıları ile yazmaya başladı.

İlk dört romanı ve 2019 yılında çıkarttığı Camdaki Kız romanı, psikoterapik romanlardı, bunları tanık olduğu gerçek vakaları hikâyeleştirerek yazdı. 2017-2019 yılları arasında Star TV’de yayınlanan İstanbullu Gelin dizisi yazarın Hayata Dön kitabının bir uyarlamasıydı. 2019-2021 yılları arasında TV8’de yayınlanan Doğduğun Ev Kaderindir dizisi ise yazarın Camdaki Kız adlı eserinden uyarlandı. Bu iki uyarlamanın ilgi görmesinin ardından 2020 yılında Madalyonun İçi, Bir Psikiyatrın Not Defterinden kitabından iki farklı dizi; TV8’de Kırmızı Oda ve TRT 1’de Masumlar Apartmanı dizileri uyarlanarak yayınlanmaya başladı. 2021 yılında Kanal D’de aynı adlı romandan uyarlanarak Camdaki Kız dizisi yayınlanmaya başlandı. 2022 yılında Star TV yayınlanmaya başlayan Yalı Çapkını adlı dizinin hikayesinde de imzası bulunmaktadır.

KİTAPLARI

*Madalyonun İçi, Bir Psikiyatrın Not Defterinden, 2004

*Günahın Üç Rengi, Madalyonun Öteki Yüzü, 2008

*Hayata Dön, 2011

*Kral Kaybederse, 2015

*Camdaki Kız, 2019

*Kırmızı Pelerin, 2022

*Hayatın Sesi, 2022

*Kral Teo Kitabı, 2018

Kaynakça

https://www.cumhuriyet.com.tr/