Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

24 Haziran 1962

Şehir

Rize

Burç

Yengeç

357

kez görüntülendi

Gökhan Hotamışlıgil Kimdir?

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil; 24 Haziran 1962 tarihinde Rize‘nin Pazar ilçesinde doğmuştur.

Gökhan Hotamışlıgil, doktor olan babası Hüseyin Hulki Hotamışlıgil ile bir öğretmen annesi Güner Hotamışlıgil’in çocuğu olarak; ilkokulu Trabzon‘un Vakfıkebir ilçesinde, ortaokulu Manisa‘nın Turgutlu ve Kütahya‘nın Gediz ilçelerinde tamamlamıştır. 1980 yılında yatılı olarak Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanarak, 1986 yılında tıp doktoru unvanı ile mezun olmuştur.

Dr. Hotamışlıgil; tıp eğitimi sonrasında 1994 yılında doktora eğitimini Harvard Üniversitesi’nde tamamlayarak, Harvard T.H. Chan Kamu Sağlığı Okulu’nda Beslenme ve Biyolojik Bilimler departmanında ilk önce yardımcı doçent daha sonra doçent pozisyonunda kendi laboratuvarını kurmuştur. 2003 yılında profesör unvanını alan Prof. Hotamışlıgil; Harvard T.H. Chan Kamu Sağlığı Okulu’nda Genetik ve Kompleks Hastalıklar departmanının kurucu başkanı olmuştur.

2002 yılında yayınlanan bir çalışmalarında, literatürde ilk defa, hücre içi inflamatuvar stres moleküllerinden olan JNK’ın insülin reseptörünün sinyal yollarını baskıladığını ve şişmanlık ve diyabete yol açtığını göstermiştir. İlerleyen yıllarda PKR, STAMP2, NRF gibi moleküllerin sistemik metabolik inflamasyonda, insülin direncinde ve glukoz metabolizmasında oynadığı roller aydınlatılmıştır.

2014 yılında Prof. Hotamışlıgil‘in kurucu direktörlüğünde Harvard T.H. Chan Kamu Sağlığı Okulu’nda ‘’Sabri Ülker Beslenme, Genetik ve Metabolizma Merkezi’’ kurmuştur. Prof. Hotamışlıgil, merkezinin kurulması ile; uzun vadede daha etkin projelerin hayata geçirilebilmesi, uygulama hedefli çalışmaların başlatılabilmesi, bilimsel eğitim ve deneyim aktarma yönündeki etkinlikleri hedeflemektedir.

Prof.Dr.Gökhan Hotamışlıgil; Sabri Ülker Beslenme, Genetik ve Metabolizma Merkezi‘nde bulunan araştırma ekibi ile birlikte; diyabet, karaciğer yağlanması, obezite, kalp ve damar hastalıkları gibi dünyada en sık görülen ve kamu sağlığı tehditini oluşturan kronik metabolik hastalıkların temelini aydınlatmaya yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.

Prof. Hotamışlıgil, Dünya Sağlık Örgütü’ne danışmanlık yapan infertilite uzmanı Dr. Selen Ciliv Hotamışlıgil ile evlidir. Leyla ve Derin adında iki çocukları bulunmaktadır.

Kaynakça

www.hurriyet.com.tr