Unvan

Kral

Doğum Tarihi

12 Şubat 1768

Ölüm Tarihi

2 Mart 1835

Ülke

İtalya

1488

kez görüntülendi

Franz II Kimdir?

II. Franz, tam adı Francis Joseph Charles’tır. 12 Şubat 1768 yılında Taskonya’nın başşehri Floransa’da doğdu. Babası II. Leopold, annesi Maria Louisa’dır. Floransa, 1765-1790 yılları arasında Taskonya Büyük Dükü ünvanı altında babası II. Leopold tarafından yönetildi.

Üçüncü Koalisyon’un Austerlitz Savaşı’nda Napolyon Bonapart’a yenilmesinden sonra Kutsal Roma İmparatorluğu’nu 01 Mart 1792 yılından 6 Ağustos 1806 yılına kadar yöneten ve onu fesheden son Kutsal Roma İmparatoru dur. 1804 yılında Avusturya İmparatorluğu’nu kurdu ve I. Franz (Avusturya) ünvanıyla 1804 yılından 1835 yılına kadar bu imparatorluğu yöneten ilk Avusturya İmparatoru oldu. Bu nedenle tarihde Doppelkaiser (double emperor) ünvanlı sadece tek imparator olarak isimlendirildi.

1804 ve 1806 yılları arasındaki iki yılda Franz, Tanrının Azizi, Seçilmiş Kutsal Roma İmparatoru, Daima aziz ve yüce, kalıtsal yolla elde edilen Avusturya İmparatoru ve Almanya ve Avusturya imparatoru olarak adlandırıldı. Ayrıca I. Frenc olarak Macaristan kralıydı. I. Franz Napolyon Savaşları’nda Napolyon Fransa’sının rakibi olarak liderlik rolüne devam ediyordu. Avusterlitz Savaşından sonra pekçok yenilgiye katlanıyordu. Kızı Marie Louise (Avusturya)’nın Napolyon Bonapart ile 10 Mart 1810 yılında evlenişi, onun en şiddetli yenilgisiydi.

II. Franz dört vlilik yapmış olup, bu evliliklerden Arşidüşeş Ludovika Elisabeth (Avusturya), Marie Louise (Fransa İmparatoriçesi)Ferdinand, Maria Leopoldina (Brezilya İmparatoriçesi), Arşidüşeş Clementina (Salerno Prensesi), Arşidük Franz Karl (Avusturya) adlı çocukları olmuştur.

Kutsal Roma İmparatoru II. Franz, 2 Mart 1835 yılında Viyana’da öldü.