Doğum Tarihi

1971

Ülke

KKTC

2593

kez görüntülendi

Ferhat Atik Kimdir?

1971 yılında Kıbrıs’ın Lefkoşa ilçesinde dünyaya geldi. Ekonomi ve iletişim alanında yurtiçi ve yurtdışında eğitimler aldı. Çeşitli gazete ve dergilerde kendisine ödüller de kazandıran, iki bine yaklaşan yazısı yayımlandı.

Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu’nda (KKTC Devlet Radyo Televizyonu) televizyon ve radyo programları, yapımcılık ve sunuculuklarını üstlendi (1994-1996). Medya alanında elliyi aşkın araştırma ve makalesi yayımlandı. Aynı alanda yurt içi ve yurt dışında 30’u aşkın konferans, seminer ve atölye çalışmalarında konuşmacı ve yönetici olarak bulundu.

Şiir Dostları Derneği, İsrail Kıbrıs Dostluk Derneği ve Hasta Hakları Derneği kurucu üyesidir. Kıbrıs’ın ilk internet gazetesi Kimgazet’in editörlüğünü üstlendi (1997-2003). Aynı dönemde Kıbrıs Gazetesi, Dördüncü Kuvvet Medya’da sürekli olmak üzere, yerel ve uluslararası bir çok dergi, gazete ve internet yayınında makalelelri, şiirleri, deneme ve öyküleri yayınlanmış olup, çeşitli kitapların editörlüğünü üstlenmiştir. 1997 ve 2001 yıllarında iki baskı olarak yayımlanan İpek Yolu isimli deneme türünde kitapları ve 2006 Aralığında yayımlanan Sonbahar isimli Kıbrıs’ta ilk kez yayımlanan cinayet romanı bulunmaktadır.

KKTC Yayın Yüksek Kurulu’nun (RTÜK muadili yayın düzenleme kurulu) kuruluşundan (1998) bu yana Koordinatörlük görevini, Günlük Betik Gazetesi’nde ve Star Kıbrıs Gazetesi’ndeki köşe yazarlığını ayrıca radyo televizyon ve sinema üzerine doktora eğitimini sürdürmektedir.