Unvan

Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı

Doğum Tarihi

1941

Şehir

Ankara

Ülke

Türkiye

1679

kez görüntülendi

Faruk Loğoğlu Kimdir?

1941 yılında Ankara’da doğan Dr. Loğoğlu, Tarsus Amerikan Koleji’nden sonra ABD’de Brandeis Üniversitesi’nden mezun olmuş, Princeton Üniversitesi’nden de siyasi ilimler alanında doktorasını almıştır. Dışişleri Bakanlığına katılmadan önce Vermont eyaletindeki Middlebury College’da siyasi ilimler alanında bir yıl öğretim üyeliği yapmıştır.

Büyükelçi (E) Dr. Faruk Loğoğlu, Danimarka (1993-1996), Azerbaycan (1996-1998) ve ABD (2001-2006) nezdinde T.C. Büyükelçisi olarak görev yapmıştır. Diğer dış görevleri ise, sırasıyla, Belçika, Bangladeş, Birleşmiş Milletler (New York) ve Almanya’da olmuştur.

Dışişleri Bakanlığı’na 1971 yılında giren Dr. Loğoğlu, merkez dairelerinde daha çok siyasi konularda çalışmış; Ortadoğu, Avrupa, Kıbrıs, Türk-Yunan ilişkileri üzerinde yoğunlaşmıştır.

1998’de Azerbaycan’dan merkeze dönüşünde, önce çok taraflı siyasi işlerden sorumlu Müsteşar Yardımcılığı (1998-2000), sonra Bakanlık Müsteşarlığı (2000-2001) yapmıştır.

Dr. Loğoğlu, Dışişleri Bakanlığı’nda halen Dış Politika Danışma Kurulu üyesi olup, UNESCO Türk Milli Komisyonu’nda Başkan Vekilliği görevini yürütmektedir.

Dr. Loğoğlu’nun İngilizce olarak yayınlanmış İsmet İnönü ve Modern Türkiye’nin Oluşumu adlı bir çalışması ve çeşitli makaleleri bulunmaktadır.

Mevhibe Loğoğlu’yla evlidir.

Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı olarak görev yapmaktadır.