Unvan

Oyuncu

Doğum Tarihi

1 Ekim 1975

Burç

Terazi

4757

kez görüntülendi

Fadik Sevin Atasoy Kimdir?

Fadik Sevin Atasoy Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur. Aynı zamanda yazar ve yapımcıdır. 1 Ekim 1975 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Devlet Opera ve Balesi Bale sanatçısı Eren Keleş kardeşidir. Annesi babası da oyuncuydu ve resmin, müziğin, sanatın etkin olduğu kendini rahatça ifade edebildiği eğlenceli bir ailede büyüdü.

Adını babası Sönmez Atasoy‘un, o doğduğunda sahnelediği Fadik Kız adlı oyundan alan sanatçı, henüz dört yaşındayken Selçuk Tiyatro Festivali’nde Devlet Tiyatroları’nın “Teneke” adlı oyununda rol aldı. Bu rolüyle henüz dört yaşında En İyi Oyuncu Ödülü’nü aldı.TRT’de çocuk programlarında sunuculuk yaptı. İlköğrenime başlayana kadar, ailesiyle birlikte turnelerde ve sahne arkasında yetişti. Önce İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim almaya başladıysa da, daha sonra Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü sınavlarında birinci olarak burs kazanıp bu okuldan mezun oldu.

Yine aynı Üniversitede yüksek lisansını burslu olarak tamamladı. “Oyunculuk Sanatında Diksiyon ve Fonetik” konulu bir tez vermiştir.

Annesi Emel Göksu, Devlet Tiyatrosu sanatçısı, erkek kardeşi Devlet Opera ve Balesinde bale sanatçısı İbrahim Eren Keleş olan Atasoy, Devlet Tiyatroları’na girdi. İngiltere, Fransa, Rusya ve Bulgaristan’da tiyatro üzerine eğitim aldı ve araştırmalar yaptı. Bulgaristan Devlet Tiyatrosu’nda Carmen’i oynadı ve tiyatro yönetmenliği yaptı. 45. Altın Portakal film festivalinde ve Uluslararası İpek Yolu film festivalinde jüri üyeliği yapmıştır.
İngilizce, İtalyanca, Almanca, Fransızca ve Bulgarca konuşabilmektedir.

Oyun Atölyesi’nde Haluk Bilginer’le birlikte Moliere’in “Cimri” adlı oyununda da rol alan sanatçı, 2008 yılında Sönmez Atasoy yönetiminde, ABD’de yaşayan bir grup Türk sanatçı ile New York Şehri Türk Amerikan Sanat Topluluğu’nu kurdular.

ABD’deki Türkler’e çağdaş Türk tiyatrosunu sevdirmek ve yetenekli gençleri eğiterek tiyatro dünyasına kazandırmak için ilk oyunları ‘Kanlı Nigar’ı Broadway Town Hall Tiyatrosu’nda oynadılar.
‘Muse 90401’ adlı oyununu ilk kez Amerika’da sergiledi ve böylelikle, kendi yazdığı İngilizce tek kişilik oyununu Amerika’da sergileyen ilk Türk kadın oyuncu oldu.

2000 yılında ‘Bizim Evin Halleri’ dizisiyle televizyon dünyasındaki oyunculuk kariyerine başladı. ‘Dudaktan Kalbe’ dizisinde canlandırdığı ‘Leyla Paşazade’ karakteri ile tanınırlığı artmaya başladı.
İlk sinema filmi deneyimini O Şimdi Mahkum filmi ile yaşamıştır. Serseri Aşıklar, Ah Be İstanbul, Kısmet, Sev Kardeşim, Ayrılık, Son Bahar, Ah Kalbim, Aynadaki Düşman gibi pek çok dizide oynamıştır. Hatıra Fotoğrafı, The 6th Degree, Mavi Pansiyon, Merhaba, Usta, Ay Lav Yu, Geçerken Uğradım, Beyaz Melek, Zeynep’in Sekiz Günü, Döngel Kârhanesi, O Şimdi Mahkum gibi pek çok sinema filminde rol almıştır.

Fadik Sevin Atasoy Aldığı Bazı Ödülleri
2008 Ankara Uluslararası Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu (Zeynep’in Sekiz Günü)
2005 Altın Portakal Film Film Festivali, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, (O Şimdi Mahkum)
2011 New York Üniversitesi Tisch-First Run Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu, (Merhaba)
2012 World Consumer Academy (Dünya Kalite Zirvesi), Yılın En Kaliteli Oyuncusu

TELEVİZYON DİZİLERİ
2000- Bizim Evin Halleri / Rüya Ulusoy
2003-Serseri Aşıklar / Yeliz
2004- Ah Be İstanbul / Yeter
2004- Kısmet / Nazlı
2006-Sev Kardeşim / Fatoş Uzunoğlu
2007- Ayrılık / Aslı
2007/2008- Dudaktan Kalbe / Leyla Paşazade
2008- Son Bahar / Lale
2009- Ah Kalbim / Sevilay
2009- Aynadaki Düşman / Zerrin Batıkaya
2021- Kardeşlerim / Şengül Eren

SİNEMA FİLMLERİ
2020- Hatıra Fotoğrafı / Şefika (Kısa Film)
2019-The 6th Degree / Drea
2011- Mavi Pansiyon/ Bahar
2011- Merhaba/ Özge (Kısa Film)
2009- Usta / Emine Yılmaz
2010- Ay Lav Yu / Zişan
2007- Geçerken Uğradım / Mehpare
2007- Beyaz Melek / Hatice
2007- Zeynep’in Sekiz Günü / Zeynep
2005- Döngel Kârhanesi / Müstesna
2005- O Şimdi Mahkum / Katerina