Unvan

Bakan

Doğum Tarihi

08 Aralık 1937

Şehir

Amasya

Ülke

Türkiye

1527

kez görüntülendi

Erol Çevikçe Kimdir?

08 Aralık 1937’de Amasya’da doğdu. Cumhuriyetin ilk öğretmen kuşağından Kazım ÇEVİKÇE’nin oğlu olan Erol Çevikçe Amasya Kılıçaslan İlkokulu ve Amasya Ortaokulunda okudu.

İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesinde Behcet NECATİGİL, Kemal GÜRSAN, Ahmet UZELLİ gibi çok sayıda değerli hocalardan ders aldı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakultesi mezunudur. Ord. Prof. Şükrü Baban, Prof. Refii Şükrü Suvla, Ord. Prof. Ömer Celal Sarç, Prof. İdris Küçükömer, Prof. Sencer Divitcioğlu, Prof. Kenan Gürtan ve daha bir çok hocadan ders almıştır.

O zamanki Robert Kolej bugünkü Boğaziçi Üniversitesi’nde hazırlık sınıfı okuyarak ilk ingilizce eğitimi aldım.

Sayın İsmet İnönü’nün Başbakan olduğu dönemde Devlet Planlama Teşkilatı’na sınavla girdi. İlk plancılarla çalışma fırsatı buldu.

1968-1969 yılında Amerika’da Pittsburgh Üniversitesinde Master yaptı. Tez Konusu “Türkiye’nin Ekonomik Planlama Deneyimi” üzerineydi. İstatistik Dalında Doktora çalışması yapmak için ABD’ye gelen, DİE Uzman Yardımcılarından Perihan (Korkut) ÇEVİKÇE ile Amerika’da evlendi. İki kızından büyüğü olan Sıla, Boğaziçi Üni. Ekonomi Bölümü mezunu ve Caz Piyanistidir. Küçüğü Aslı ise İTÜ mezunu mimardır.

Kendi İfadesiyle:
“Askerliğini Polatlı’da Topçu olarak General Dündar YİĞİTBAŞ’ının Danışmanı olarak yaptım. O dönemde 12 Mart’ı ve Faruk GÜRLER’in Cumhurbaşkanı olma olayını askerde yaşadım. CHP’deki Genel Başkan değişikliğini, CHP’nin Sola açılışını ve Ecevit’in Genel Başkan oluşunu heyecanla izledim. Öylece, CHP’ye yönelişim o sıralar yeşerdi. O tarihe kadar Türkriye İşçi Partisi’ne (M.Ali Aybar’lara, Sadun Aren’lere, Çetin Altan’lara, Naci Eren’lere) oy vermiştim.”

Devlet Planlama Teşkilatında görevini, Ekim 1973 seçimlerine kadar sürdürdü.

1973’de Ecevit’in çağrısı ile DPT’den çıkan ilk Milletvekili oldu.

1974’de 27 yıl sonra kurulan ilk CHP Hükümeti’nde Adana Milletvekili olarak Bayındırlık Bakanlığı görevini üstlendi.

Kendi İfadesiyle:
“1976 yılında, Ecevit’e muhalefet etmeye başladık ve 6 ay Ankara’ya hiç gelmeden Kurultay hazırlıkları için Baykal ile birlikte; Edirne’den Hakkari’ye, Artvin’den Muğla’ya kasaba kasaba, il il 6 ay siyasal çalışma yaptık. Böylece Ülkemi ayrıntılı bir şekilde tanıma ve anlama şansını ve fırsatını buldum.”

1977 yılında Amasya’dan Milletvekili seçildi. İkinci Ecevit Hükümeti’nde Ulaştırma Bakanı oldu.

1980 sonrası, siyaseten yasaklı olduğu için Ar-Yapı‘da Danışman olarak ve Bayındır A.Ş. de kurucu ortak olarak çalıştı. 1992’de özel sektör yaşamını bıraktı.

1988 Kurultayı ile aktif siyasete yeniden döndü.

Erdal İnönü’nün Genel Başkan’lığında SHP’nin Genel Sekreter Yardımcısı oldu. İnönü ile bazı küçük nedenlerle yaşanan gerginlik sonucu Deniz Baykal ile birlikte görevlerinden ayrıldılar. İnönü’ye karşı üst üste üç kez Genel Başkanlık yarışı yaptılar ve kaybettiler..

1992 yılında CHP yeniden açıldı. CHP’de Baykal’ın Genel Başkan Yardımcısı olarak tekrar Atatürk İlke ve Hedefleri doğrultusunda siyasete devam etti.

1995 Seçimlerinde tekrar Milletvekili seçildi.

Halen Politik yaşamını, CHP’nin bir üyesi olarak sürdürmekte.

Günlük olarak NTVMSNBC internet gazetesinde, Haftada bir veya iki gün de VATAN gazetesinde yazıyor.