Unvan

Bakan

Doğum Tarihi

5 Nisan 1937

Ülke

ABD

Burç

Koç

1680

kez görüntülendi

Colin Powell Kimdir?

Colin Powell, ABD Başkanı George W. Bush tarafından 16 Aralık 2000’de Dışişleri Bakanlığı’na aday olarak gösterildi ve ABD Senatosu tarafından oybirliğinle onaylanmasının ardından, 20 Ocak 2001’de 65. Dışişleri Bakanı olarak yemin etti.

Powell, bu görevinden önce, Amerikanın Sözü – Gençliği Geliştirmenin Başkanı’ydı. Amerikanın Sözü – Gençliği Geliştirme, gençliğin karakterini ve yeteneklerini geliştirmek için Amerikan hayatının her sektörünü harekete geçirmeyi amaçlayan kâr gütmeyen bir organizasyondur.

35 senelik profesyonel asker olan Powell, bu süre zarfında, sayısız kumanda ve kurmay pozisyonunda bulundu ve 4-yıldız general oldu. Aralık 1987’den Ocak 1989’a kadar Başkanın Ulusal Güvenlik İlişkileri danışmanlığını yaptı. Daha sonra, 1 Ekim 1989’dan 30 Eylül 1993’e kadar Savunma Bakanlığı’nın en yüksek askeri pozisyonu olan Genelkurmay Başkanlığı’nı yaptı. Bu süre zarfında 28 tane krizi yönetti ve bunların içine 1991 Körfez Savaşındaki Çöl Fırtınası operasyonu da dahildi.

Emekliliğini müteakiben, 1995 senesinde “My American Journey” adlı çok satan otobiyografisini çıkardı. Ek olarak, Birleşik Devletlerde ve diğer ülkelerde konuşmacı olarak kariyer yaptı.

Colin Powell, 5 Nisan 1937’de ABD’nin New York şehrinde dünyaya geldi ve South Bronx’da büyüdü. Ailesi, Luther ve Maud Powell, Jamaika’dan Birleşik Devletlere göç etti. Powell, eğitimini New York devlet okullarında yaptı ve lisansını New York Şehri Kolejinden (CCNY) jeoloji üzerine aldı. Haziran 1958’de mezuniyetinden sonra CCNY’daki ROTC’ye girdi ve asteğmen olarak rütbe aldı. Daha sonra George Washington Üniversitesi’nden işletme üzerine master derecesini aldı.

Powell, Alabama Birmingham’lı Alma Vivian Johnson’la evlidir. Powell ailesi; oğlu Michael, kızları Linda ve Anne, gelinleri Jane, damatları Francis ve torunları Jeffrey ve Bryan’dan oluşmaktadır.