Doğum Tarihi

31 Ekim 1939

Ölüm Tarihi

28 Mayıs 1983

Şehir

İstanbul

Burç

Akrep

515

kez görüntülendi

Çiğdem Talu Kimdir?

Feriha Çiğdem Talu, İstanbul’da doğdu. Büyük dedesi Recaizade Mahmut Ekrem, dedesi Ercüment Ekrem Talu’dur. Babası Muvakkar Ekrem Talu,Türkiye’nin ilk spor spikerlerindendir. Gazeteci Umur Talu’nun ablasıdır. Arnavutköy Amerikan Koleji’nde başladığı eğitim hayatını, İsviçre’de aldığı filoloji eğitimi ile sürdürdü. İstanbul’a döndükten sonra uzun yıllar İngilizce öğretmeni olarak çalıştı. Yazar ve eleştirmen Selahattin Hilav’la evlendi. 1967’de kızı Zeynep Talu doğdu. 1972’de eşinden boşandı ve kendisine büyük şöhret kazandıracak şarkı sözlerini yazmaya başladı.

1972’de Ağlıyorum Yine adlı ilk şarkı sözü, Nilüfer’in Kalbim Bir Pusula adlı ilk plağında yer aldı. Çok satan bu plağın başarısından sonra Erol Evgin, Nükhet Duru, Yeliz, Ajda Pekkan ve Zerrin Özer gibi birçok isme şarkı sözü yazdı. 1975’de Türkiye’de ilk kez düzenlenen Eurovision şarkı yarışması elemelerine, Füsun Önal, Yeliz Eker ve Uğur Akdora için yazdığı şarkılarla katıldı.

Çiğdem Talu, besteci Melih Kibar’la birlikte 273 şarkı yazdı. Erol Evgin için yazdıkları İşte Öyle Bir Şey (1976) adlı şarkı, pek çok ödül kazandı ve Türk pop müziğinin unutulmaz şarkılarından biri oldu. Çiğdem Talu, Hisseli Harikalar Kumpanyası müzikalinin şarkı sözlerini de yazdı.

1980’de yakalandığı göğüs kanseri sebebiyle bir süre yurt dışında tedavi gören Talu, İstanbul’da vefat etti.

Çiğdem Talu, Türk pop müziği tarihinin önemli söz yazarlarından biridir. Şarkılarında sade dil ve sağlam anlam bütünlüğü dikkat çeker. Genellikle yedili ve on birli hece kalıplarıyla yazdığı sözlerin, kolay bestelenebilir oluşu ve dikkat çeken imaj yapısı hafızalarda yer edinmesini sağlar. Çoğunluğu aşk ve ayrılık konulu, duygu yüklü şarkılarının yanında Şoför Mehmet gibi sosyal içerikli şarkı sözleri de bulunmaktadır.

Çiğdem Talu’nun şarkı sözleri bir kitap haline yayınlanmamıştır. Melih Kibar’dan önceki şarkı sözleri Söz: Çiğdem Talu adında bir cd/kasette toplanmıştır. Erol Evgin, İşte Öyle Bir Şey: Melih Kibar Çiğdem Talu Şarkıları (1976-1980) adlı bir plak çıkarmıştır.

Kaynakça

teis.yesevi.edu.tr