Unvan

Dr.

Doğum Tarihi

1955

Şehir

İstanbul

418

kez görüntülendi

Cengiz Aktar Kimdir?

Akademisyen, Ekonomist, Siyaset Bilimci Dr. Cengiz Aktar (1955) Galatasaray Lisesi’nden sonra Paris Panthéon-Sorbonne’da ekonomi eğitimi aldı. Aynı üniversitede ekonomik antropoloji üzerine master ve kalkınma ekonomisi üzerine doktora yaptı. 1984’de Birleşmiş Milletler’e katılan Aktar, 1994-1999 arasında Birleşmiş Milletler’in Slovenya Cumhuriyeti Temsilcisi olarak görev yaptı.

1989 yılından itibaren çalışmalarını Avrupa Birliği üzerine yoğunlaştıran Aktar, Slovenya’nın AB hazırlık sürecine beş uyum yasasının çıkarılmasında öncülük ederek, bilfiil katıldı; 1999’da Türkiye’nin adaylık sürecine katkıda bulunmak amacıyla İstanbul’a yerleşti ve akademiye döndü. Özellikle AB genişleme süreci ve Türkiye’nin durumu ile ilgili gelişmeleri yakından izleyen Aktar öğretim üyesi olarak görev aldığı Galatasaray Üniversitesi’nde Avrupa Araştırma Merkezi’nde görev aldı; Türkiye’de ve yurtdışında konferanslar verdi; kamu ve özel kurumlara AB’ne ilişkin konularda danışmanlık yaptı, gazete ve dergilerde yazılar yazdı ve radyo-TV programları yaptı.

Türkiye’nin müzakere sürecine bir an evvel dâhil olması için Kopenhag Siyasi Kriteri’ne uyumda gerekli politik reformların gerçekleştirilmesi yönünde kamuoyu oluşturmak amacıyla, Ocak 2002’de “Avrupa Hareketi 2002” sivil girişimini başlattı.

Aynı esnada İstanbul’un AB’nin Avrupa Kültür Başkenti programına dâhil olabileceğini fark edip adaylık sürecini başlattı. İstanbul 2010’da Avrupa Kültür Başkenti oldu.

2005 yılında BM’den emekli olan Cengiz Aktar, Bahçeşehir Üniversitesi Avrupa Birliği Merkezi Başkanlığını yürüttü. Vatan ve Turkish Daily News gazetelerinde köşe yazarlığını ve Defne Türk-Yunan dostluk cemiyetinin yöneticiliğini yaptı. Cengiz Aktar’ın ayrıca, AB ve Türkiye-AB ilişkileri konusunda üç dilde çok sayıda gazete ve dergide yayınlanmış yazı ve makaleleri bulunmaktadır.

Halen Atina Üniversitesi (Ulusal ve Kapodistrian) Türk Çalışmaları ve Modern Asya Çalışmaları Fakültesi’nde öğretim görevlisi.

Yayınlanmış Eserleri
*The Turkish Malaise, 2021
*Ademimerkeziyet Elkitabi, 2014
*Tarihî, Siyasî, Dinî ve Hukukî Açıdan Ekümenik Patrikhane, 2011
*Lettres aux Turco-sceptiques, 2004
*Avrupa Okumaları, 2003
*Avrupa’nın Genişleme Süreci, 2002
*Avrupa Yol Ayrımında Türkiye, 2001
*Türkiye’nin Batılılaştırılması, 1993
*Occidentalisation de la Turquie, 1986

Kaynakça

https://csa.com.tr