Unvan

Dr.

Doğum Tarihi

1972

1649

kez görüntülendi

Cebrail Taşkın Kimdir?

1972 yılında Kırıkkale’de doğdu. İlk ve orta öğretimden sonra, Kırıkkale Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümünü bitirdi. Daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun olarak, çalışma hayatına başladı.

Türkiye deki ilk internet bağlantısının yapıldığı 1993 tarihinden itibaren Bilişim sektöründe görev almaktadır. Türk Telekom Genel Müdürlüğü Bilişim Ağları Dairesi Başkanlığında Mühendis, Başmühendis ve Müdür olarak; TTnet Internet Şebekesinin planlanması ve işletilmesi, TSDnet-Kiralık Devre Şebekelerinin planlanması ve yönetilmesi, Metro Ethernet Projesinin başlatılması ve hayata geçirilmesi, Video Konferans projesinin tamamlanarak hizmete sunulması gibi görevlerde bulundu. Ayrıca Türk Telekom’un Kurumsal Müşterilere sunduğu ağ tabanlı birçok projede, proje yöneticisi olarak görev yaptı. Bunlardan bazıları; MOBESE, UYAP, MERNİS, POLNET, JEMUS, SAY200i, VEDOP, TARIM-Net, e-SAĞLIK, ULAKNET, MEB Tüm Okullara Internet, MEBnet, PTTBank, ZİRAATnet, İŞnet projeleridir.

Türk Telekom’un özelleştirmesi sonrası kurulan Strateji ve İş Geliştirme Başkanlığında Kurumsal İş geliştirme Yöneticisi ve IPTV program yöneticisi olarak görev yapmakta olan Dr. Taşkın IPTV projesinin Şirket içindeki koordinasyonunu üstlenmiş durumdadır.

Türk Telekom’dan önce Sakarya Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığında çalışan Dr. Taşkın, Internet Ağı uzmanı ve Internet Ağı Şubesi Yöneticisi olarak görev yapmıştır.

Bilişim sektörüne ilişkin olarak yurtiçince ve yurtdışında birçok eğitime katılan Dr. Taşkın, 2003 yılında Japonya Dış İşleri Bakanlığının Ülkemiz adına tahsis ettiği bir kişilik bursu, almaya hak kazanarak Japonya da Telekomünikasyon alanında burslu eğitim almıştır.

Merkezi Amerika’da bulunan Uluslararası Araştırma, Akademi ve Endüstri Kuruluşu (IARIA)’nın Dijital Telekomünikasyon Gurubunun eş başkanlığı görevini yürüten Dr. Cebrail TAŞKIN, aynı zamanda Elektrik Mühendisleri Derneği (EMO), Telekomünikasyon Mühendisleri Derneği, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) üyesidir.
Eğitimin yaşam boyu sürmesi gereken bir süreç olduğuna inan Dr. Cebrail TAŞKIN önce Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalında; Yüksek Lisans yaparak Elektronik Yüksek Mühendisi unvanını almıştır. Sonrasında bilimsel çalışma yapmaya olan isteği ve merakı üzerine Doktora yapmaya karar vermiş ve Telekomünikasyon alanında 7 yıl süren öğrenim hayatı sonrasında Elektronik Mühendisliği Anabilim dalında doktorasını tamamlamıştır.

Dr Taşkın, “ Bilgisayar/Internet Ağları, Telekomünikasyon Şebekeleri, Yeni Nesil Internet Ağları” konularında ulusal ve uluslar arası çalışmalar yürütmekte ve ayda bir yayımlanan TELEKOM DÜNYASI dergisinde Bilişim yazıları yazmaktadır.
Ulusal ve uluslar arası bir çok konferans ve dergide yayımlanmış 30’dan fazla makalesi bulunan Dr. Taşkın, Uluslar arası Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından 2006 yılında Fransa’da düzenlenen ‘International Conference on Digital Telecommunications -ICDT 2006’ konferansında “en iyi makale” ödülünü almıştır.

Merkezi Amerika’da bulunan IARIA (The International Academy, Research, and Industry Association) nın Dijital Telekomünikasyon Grubunun eş başkanlığı görevini de yürütmektedir.