Unvan

Avukat

Doğum Tarihi

9 Şubat 1947

Burç

Kova

1859

kez görüntülendi

Carla del Ponte Kimdir?

BM Savaş Suçları Başsavcısı Carla del Ponte, Eski Yugoslavya Cumhuriyeti için kurulan Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi ile Ruanda Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’ne savcı olarak Louise Arbour’un yerine 1999 yılının Ağustos ayında atandı.

9 Şubat 1947’de İsviçre’nin Lugano kentinde doğan del Ponte, Bern, Cenevre ve Britanya’da hukuk öğrenimi gördü ve hukuk yüksek lisans derecesini 1972’de aldı. Çalışmalarını tamamlamasının ardından del Ponte, Lugano’da özel bir hukuk firmasına katıldı; buradan kendi hukuk firmasını kurmak üzere 1975’te ayrıldı. 1982’de Lugano bölgesi soruşturma hakimliğine atanan del Ponte, daha sonra aynı yerde halk savcılığına atandı. Halk savcısı olarak sahtekarlık, uyuşturucu ticareti, silah kaçakçılığı, terörizm ve casusluk gibi konularla ilgilendi.

Bu görev sırasında yargıç Giovanni Falcone ile birlikte İsviçreli karapara aklayıcıları ile İtalyan uyuşturucu kaçakçıları arasındaki “pizza bağlantısı” adı verilen bağlantıyı ortaya çıkaran del Ponte’nin partneri Falcone arabasına konulan bir bombanın patlatılması ile öldürüldü. Del Ponte, Palermo’daki evinin temellerine yerleştirilen yarım ton patlayıcının patlamadan fark edilmesi dolayısı ile Falcone’den daha şanslı çıktı ve ölümden döndü. Falcone’nin ölümü del Ponte’nin örgütlü suçlarla mücadele azmini artırmıştır.

Sayfalar: 1 2