Unvan

SPK Başkan Yardımcısı

Doğum Tarihi

1956

Ölüm Tarihi

2001

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

1669

kez görüntülendi

Caner Ertuna Kimdir?

1956 yılında doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdikten sonra, ekonomi masterı yaptı. DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’in Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliği yıllarında öğrencisi olan Ertuna, Çiller’in Devlet Bakanı olmasıyla SPK Başkan Yardımcılığı’na atandı.

Ertuna’nın Ankara’da görev yaptığı iki yıl, gerek kurum, gerekse sermaye piyasaları açısından zor ve sancılı bir dönemdi. Çiller’in hükümet programını hazırlayan bürokratlar kadrosunda da yer alan Ertuna, SPK’daki asıl zor dönemini Türkinvest olayı sırasında yaşadı. Ortaya çıkınca kamuoyunda bomba etkisi yaratan ve binlerce müşteriyi zor durumda bırakan Nasrullah Ayan’ın sahibi olduğu Türkinvest olayı sayesinde kamuoyu, “açığa repo” kavramıyla tanışmıştı.

SPK’nın Türkinvest’teki hesapları dondurmasının ardından, gerekli idari ve yasal önlemlerin alınması sürecinde etkin bir rol oynayan Ertuna, o dönem kimliği meçhul telefonlar almış, hatta bir keresinde tehdit edilmişti.

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) eski Başkan Yardımcısı Caner Ertuna, Levent’te yalnız yaşadığı evinin banyosunda ölü olarak bulundu.