Maltepe Havagazı Fabrikası

Tarihi: 1929

İl / Ülke: Ankara / Türkiye

İlgili Kişiler

Maltepe Havagazı Fabrikası Tarihi

Elektrik ve havagazı kullanımına Cumhuriyetin kuruluşundan birkaç yıl sonra (1929) kavuşan Ankara’da, ilk üretime Bentderesi ve Güvercinlik’te kurulan fabrikalarda başlandı. Tesisleri devralan firma 1929 yılında Maltepe Havagazı Fabrikasını, 1973’te ise Elektrik Santrali’ni hizmete açtı.

Dönemin hükümeti tarafından 1939 yılında satın alınan Havagazı Fabrikası daha sonra EGO’ya devredilerek işletilmeye başlandı. Üretilen havagazının yetersiz olması ve her istenilen yere verilememesi nedeniyle sonraki yıllarda Ankara’da hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaştı. Bu durum, alternatif yakıtlar konusunda girişimlere başlanmasına sebep oldu.

İthal yolla Türkiye’ye ulaşan doğalgazın 1988 yılında Ankara’ya da verilmesinin ardından, önce havagazı fabrikaları, bir süre sonra da elektrik santrali devreden çıkartıldı. Bu çerçevede, 1929’da kurulan Maltepe Havagazı Fabrikası, doğalgazın gelmesiyle birlikte 1990 yılında devreden çıkarıldı. Fabrika, Kültür Bakanlığı tarafından tarihi yapı olarak kabul edilip, SİT alanı ilan edildi.

O günden sonra giderek metruk hale gelen fabrikayı ayakta tutan metal aksamdaki çürümeler nedeniyle de binanın yıkılmak istenmesi geçmişte tartışmalara neden olmuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerince, EGO Genel Müdürlüğü bahçesindeki tarihi Maltepe Havagazı Fabrikası ve Elektrik Santrali’nin yıkımı 14 Haziran 2006 tarihinde gerçekleştirildi.