İstanbul Medipol Üniversitesi

Kuruluş Tarihi: 7 Temmuz 2009

Üniversite, 7 Temmuz 2009 tarih ve 27281 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 28 Mart 1983 tarih ve 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair 5913 sayılı Kanun’a eklenen Ek 112. madde ile Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından kurulmuştur.

İstanbul Medipol Üniversitesi, sağlık hizmeti öncelikli olmak üzere, evrensel, çağdaş, nitelikli, özgür, üretken ve geliştiren bir üniversite olarak gençlere yeni fırsatlar sunmak amacındadır.

İstanbul Medipol Üniversitesi, Haliç ve Kavacık Yerleşkelerinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca öğrencilerin uygulama dersleri ve staj eğitimleri, Bağcılar’daki Medipol Üniversitesi Hastanesi ile Vatan Kliniği’nde devam etmektedir.

Haliç kenarında, İstanbul’un tarihi dokusu içinde geçmişin izlerini taşıyan bölgede şimdi bilim üretilmekte ve çağdaş eğitim verilmektedir. Yerleşkede rektörlük ile birlikte eğitime başlamış olan bölümler, derslikler, laboratuvarlar ve merkezi kütüphane bulunmaktadır.

Eğitim-öğretimin bu yıl başladığı Kavacık Yerleşkesi ise yeni yapılan okul binası ve kız öğrenci yurdu binasının yanı sıra erkek öğrenci yurdu binası ile henüz yapım aşamasında olan araştırma laboratuvarı binasına ev sahipliği yapıyor.
Haliç ve Kavacık Yerleşkelerinde; Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Bilimlerine Enstitüsünde eğitim-öğretim çalışmaları 3. yılında devam etmektedir.