gaziosmanpasa_universitesi

Gaziosmanpaşa Üniversitesi

Kuruluş Tarihi: 3 Temmuz 1992

Adını Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa’dan alan Üniversitemiz 03.07.1992 tarihinde 3837 Sayılı Kanuna Ek 24. Madde gereğince kurulmuştur. Ziraat Fakültesi Cumhuriyet Üniversitesi’ne bağlı açılmıştır. Fen-Edebiyat Fakültesi, Niksar Meslek Yüksekokulu, Tokat Meslek Yüksekokulu, Zile Meslek Yüksekokulu, Erbaa Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Enstitülerinden oluşan Gaziosmanpaşa Üniversitesi 01.11.1992 tarihinde Rektör ataması ile üniversite olarak birimlerini oluşturmuştur. Öğretim dili Türkçe’ dir.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesi, Amasya yolu üzerinde Tokat İl merkezine 9 km. uzaklıkta Taşlıçiftlik Mevkiinde 2000 dekar arazi üzerinde kurulmuştur.

Üniversite kuruluş sırasına göre Ziraat Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi vardır. Üniversitemizde lisans üstü eğitim için Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü mevcuttur. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Tokat Sağlık Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Zile Dinçerler Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Erbaa Sağlık Yüksekokulu, Devlet Konservatuarı, Niksar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu,Turhal Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu, Almus Meslek Yüksekokulu, Artova Meslek Yüksekokulu, Erbaa Meslek Yüksekokulu, Erbaa Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Koyulhisar Meslek Yüksekokulu , Pazar Meslek Yüksekokulu, Niksar Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu,Niksar Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Reşadiye Meslek Yüksekokulu, Tokat Meslek Yüksekokulu, Tokat Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu,Turhal Meslek Yüksekokulu, Zile Meslek Yüksekokulu,  Turhal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarında eğitim ve öğretime devam edilmektedir.

ÜniversiteTıp Fakültesi bünyesinde Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi hizmete açılmıştır. Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Tokat Meslek Yüksekokulu, Erbaa Meslek Yüksekokulu, Niksar Meslek Yüksekokulu, Turhal Meslek Yüksekokulu ve Zile Meslek Yüksekokulunda ikinci öğretim yapılmaktadır. 2012-2013 eğitim ve öğretim dönemi itibariyle öğrenci sayımız 23.657’dir. Akademik personel sayısı 934, idari personel sayımız 851’dir.

Misyonu
Gaziosmanpaşa Üniversitesi, kanunla verilen temel görevlerinin yanı sıra bölge halkının sosyo-kültürel ve ekonomik gelişimine katkıda bulunmayı ve uluslar arası alana açılmayı amaç edinmiştir.

Vizyonu
Havza gelişimi ve tarıma dayalı teknolojik araştırmalarda dünya çapında kabul gören, bölge halkı ile bilimi buluşturan, doğa ve çevre dostu, uygulamalı eğitime öncelik veren, yüksek puanlı öğrenciler tarafından tercih edilen bir bölge üniversitesi olmak.