Kardemir Karabükspor

Karabük Batı Karadeniz bölgesinde, Cumhuriyet tarihi ile kurulup , gelişen bir emek kenti olup Türkiye’nin 78.İlidir.

3 Nisan 1937 tarihinde ulusal sanayi adına temelleri atılan demir çelik tesisleri  ile bir yörenin tarihi ve talihi değişiyordu.

Ülke genelinde yaşanan milli kaynakları milli eserlere dönüştürme projesi 13 haneli köyün kaderini maddi manevi değiştirirken sosyo-kültürel boyutta kazanımlarını da beraberinde getiriyordu.

Yörede fazla değil bir yıl sonra spor aktivitelerine yer verilirken yöre yazarları, şairlerinin ifadeleri ile yaşanır,özlenir, dostlukları unutulmaz bir ömür yaşanmaya başlıyordu Karabük’te.. YIL 1938 ;  Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün emirleri doğrultusunda tüm Ülkede spor adına yeniden yapılanma süreci başlamış özellikle Karabük’te ülkenin ilk ağır sanayi hamlesinin başladığı yerde bunun öncülüğünü yapacak kulüplerin kurulmasına başlanılmıştı.

İşte DÇ İletmeleri Genel Müdürü Azmi Tılabar “ DÇ GENÇLİK KULÜBÜ’NÜ “ gri-mavi renkleri yanı sıra DÇ arması altında kurarak bugün ki kulübümüzün ilk adımını atmıştı.

Türk sporunda 1938 yıllarından itibaren isim duyuran Karabük ‘te ilk olarak,

* Futbol takımı antrenörlüğünü o tarihlerde işletme montajında görevli İngiliz Mr.Lain yapmış

* Atletizm takımı antrenörlüğünü Milli atlet Faik Önen

* Güreş takımı antrenörlüğünü, Mersinli Ahmet ve Yaşar Doğu

* Boks ve atıcılık dallarında sporcu bulunduran kulübümüz yine o yıllarda Müessese Müdürü Fatin İsfendiyar’ın başkanlığında Bisiklet-Basketbol-Voleybol branşları kurulmuş ve yörede sürekli amatör branşlarda ödüller kazanarak dönem içinde ses veren kulüp olarak adını hep başa yazdırmayı bilmiştir.

1940 lı Yıllarda Zonguldak Amatör Kümelerde başarılı bir grafik çizen Karabük spor ülkede Bisiklet,

Tenis ve güreş gibi spor dallarında sembolleşmeye başlamıştı. 1950 li Yıllar içinde Karabük Gençlik Spor ile bir renk daha kazanan Karabük spor tarihi   1969 Yılında

Karabük Gençliğin Kırmızı rengi ile DÇ Gençliğin Mavi rengini  alıp , yeni renkleri olan Kırmızı

Mavili DÇ logolu amblemi içinde 1969-1970 sezonunda Türkiye 3.Ligi Beyaz Gurubunda

Profesyonel liglere de ilk adımı Kulüp Başkanı Doğan ŞENGÜN ile atılmış oluyordu.

Kaynak: kardemirkarabukspor.org.tr