Barcelona

Barcelona İspanya’nın Katalonya özerk bölgesinde bulunan Barcelona şehrinde Hans Gamper ile birlikte İsviçreli, İngiliz ve İspanyol bir grup tarafından 1899 yılında kurulmuştur. “Més que un club” (bir kulüpten daha fazlası) sloganı Barcelona ile özdeşmiştir. Kulüp tarihi boyunca hiç küme düşmemiştir ayrıca 1955’ten beri her sene Avrupa müsabakalarında boy göstermektedir.

Barcelona ile özdeşmiş bir diğer şey ise “Total Futbol” anlayışıdır. Bu sistem ilk olarak Rinus Michels tarafından uygulanmıştır ancak sistemi Barcelona’ya uygun hale getiren isim Jojan Cruff’tur. Barcelona bu sistem sayesinde büyük başarılara imza atmıştır. 2009 yılında 6 farklı turnuvada şampiyon olarak bir ilki gerçekleştirmiştir.

Nou Camp Barcelona’nın 1957’den beri kullandığı Avrupa’nın en büyük stadyumudur. Stadyum 98.772 kişilik kapasiteye sahiptir.

Kulüp futbol takımı dışında basketbol, hentbol, futsal ve patenli hokey takımlarına da sahiptir

Kısa sürede aldığı başarılar sayesinde İspanya futbolunun iki temsilcisinden biri haline gelen Barcelona kadrosunda Neymar ve Linoel Messi gibi yıldızları barındırmaktadır. Kulübün başkanı Sandro Rosell’dir.Teknik direktörü ise Gerardo Martino’dur.