İlgili Kişiler

Hakkında

30 Ocak 1948 tarihinde özel sermayeli bir ticaret bankası statüsünde Adana’da kurulmuştur. Kuruluş amacı bölgedeki pamuk üreticilerine finansman sağlamak olan Akbank, ilk İstanbul şubesini, 14 Temmuz 1950’de Sirkeci’de açmıştır. 1954 yılında Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’a taşınmasının ardından şube sayısını hızla artıran Akbank, 1963 yılında tüm bankacılık işlemlerinde otomasyona geçmiştir.

Akbank, 1990 yılında halka açılmış ve 1998 yılında ikincil halka arz ile uluslararası piyasalarda American Depository Receipt (ADR) olarak da işlem görmeye başlamıştır.

Akbank’ın temel faaliyet alanı bireysel, ticari ve KOBİ, kurumsal, özel ve uluslararası bankacılık hizmetleri ile döviz, para piyasaları ve hazine işlemlerini içeren bankacılık faaliyetlerini kapsamaktadır. Bankacılık dışı Finansal hizmetler ile sermaye piyasası ve yatırım hizmetleri ise, Banka’nın iştirakleri tarafından yürütülmektedir. Akbank, kullandığı en son bilgi teknolojileri ve deneyimli bankacılardan oluşan çalışanları ile geniş bir yelpazede yer alan bireysel ve kurumsal müşterilerine üstün kalitede hizmetler sunmaktadır.

Faaliyetlerini İstanbul’daki Genel Müdürlüğü ve yurt çapındaki 23 bölge müdürlüğü aracılığıyla sürdüren Akbank, yurt içinde toplam 961 şubesi ve 16.315 çalışanıyla güçlü ve yaygın bir dağıtım ağına sahiptir. Akbank, hizmetlerini müşterilerine, geleneksel dağıtım kanalları olan şubelerin dışında, bireysel ve kurumsal internet şubeleri, telefon bankacılığı şubesi, 4.026 ATM’si, 300.000’den fazla POS terminali ve diğer yüksek teknoloji kanalları aracılığıyla sunmaktadır.

Akbank Bankacılık Merkezi, Türkiye’nin en yüksek kapasitesine sahip işlem merkezi olarak, 2010 yılında hizmete girmiştir. Akbank’ın verimliliğini olumlu yönde etkileyen bu merkez, en yüksek teknolojiyle donatılmıştır.

Akbank, yurt dışındaki faaliyetlerini Almanya (Akbank AG) ve Dubai’de (Akbank Dubai Limited) bulunan iştirakleri ve Malta’da bulunan bir şubesiyle sürdürmektedir.

Akbank, bankacılık dışı finansal faaliyetlerini Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve Ak Finansal Kiralama A.Ş. adlı bağlı ortaklıkları aracılığıyla yürütmektedir.

Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government (Harvard KSG), Akbank’ın 2001 krizi sonrasındaki dönüşüm hikâyesini ve büyüme stratejisini vaka çalışması (case study) haline getirmiştir. 2001’de yaşanan ekonomik kriz sonrasında Türk ekonomisinin ve bankacılık sektörünün krizin etkileri ile mücadelesi sırasında, “Yeni Ufuklar Değişim Programı” başlatılmıştır. Banka’nın uygulamaya koyduğu yönetim değişim ve büyüme stratejisi, Akbank’ın kriz döneminde de büyümesinin önünü açarken aynı zamanda Banka’nın ekonomik krizden çıkış ve büyüme konularında ders konusu ve referans olmasını da sağlamıştır.

Dünya trendlerini yakalama ve uygulamanın ötesinde, müşterilerinin finansal ihtiyaçlarına özel yeni ürünler ve kanallar geliştirme yeteneğiyle Akbank, “Türkiye’nin yenilikçi gücü” olma fikrini bir iddia olmaktan çıkarıp, somut örneklerle hayata geçirmiştir. Büyük Kırmızı Ev gibi yeniliklerle Türkiye’de pek çok ilki başlatmasının yanı sıra, şubeye gitmeye gerek kalmadan kredi alma olanağı sunan Kredi Makinesi ve Cep Kredi gibi ürün ve hizmetleriyle de dünyada da ilklere imza atmıştır.

Ürün ve hizmet portföyünü çeşitlendirmeyi, dağıtım kanallarını genişleterek müşteri tabanını büyütmeyi hedefleyen Akbank, Türkiye’de öncüsü olduğu dijital bankacılık alanındaki çalışmalarını Akbank Direkt ile bir adım daha ileri taşımıştır.

Güçlü sermayesi, istikrarlı mevduat yapısı, ucuz maliyetli yabancı kaynak temin olanakları ve sağlam aktif yapısıyla Akbank, Türk bankacılık sektöründe öncü banka konumunu sürdürmektedir. Banka’nın 2012 yılı sonunda konsolide net kârı 3.005 milyon TL (yaklaşık 1.690 milyon ABD Doları), toplam konsolide aktifleri ise yaklaşık 163,5 milyar TL (yaklaşık 92 milyar ABD Doları) olarak gerçekleşmiştir. Banka’nın Basel II standartlarına göre konsolide sermaye yeterlilik oranı, %17,9 ile sektördeki en yüksek oranlardan biridir.

Faaliyetlerini Türkiye ekonomisi için değer yaratma sorumluluğuyla sürdüren Akbank’ın toplam kredileri %24,2 artışla 92,4 milyar TL’ye ulaşmıştır. Akbank’ın uyguladığı etkin risk yönetimi politikaları sayesinde %1,2 seviyesindeki takipteki kredi oranı sektör ortalamasının olan %2,8’in oldukça altındadır.

Akbank, Brand Finance tarafından hazırlanan “Dünyanın En Değerli 500 Banka Markası -2013” sıralamasında 2,1 milyar ABD Doları olarak belirlenen marka değeri ile bir kez daha “Türkiye’nin En Değerli Banka Markası” olmuştur. Akbank, araştırmada marka değerini bir önceki yıla göre 500 milyon ABD Doları’nın üstünde artırırken sıralamada 10 basamak yükselmiştir.

Çağdaş sanatın Türkiye’deki en önemli destekçilerinden olan Akbank, sanatın her dalında var olma hedefiyle çeşitli alanlarda kültür ve sanat etkinlikleri gerçekleştirmektedir. Akbank, sunduğu bankacılık ürünlerinin yanı sıra, toplumun ilerlemesine yönelik caz, tiyatro ve çağdaş sanat gibi sanat etkinliklerinden karbon saydamlık projesi gibi çevre koruma uygulamalarına kadar birçok alanda yatırım yapan geniş vizyonlu bir bankadır.

BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne 2007 yılında imza atan ilk Türk bankası olan Akbank, 2009 yılından bu yana yayınladığı Akbank Sürdürülebilirlik Raporu (Global Reporting Initiative – GRI) ile bu konuda performansını tüm paydaşlarıyla her yıl paylaşmaktadır.

Uyguladığı etkin risk yönetim politikaları ve başarılı performansı ile Akbank, Moody’s tarafından Türk bankacılık sektöründe verilebilecek en yüksek finansal güç ve temel kredi notuna, Fitch Ratings tarafından da sektörün en yüksek finansal kapasite notuna lâyık görülmüştür.

Akbank hisse senetleri %41,1 halka açıklık oranıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmektedir. Yurt dışında ise Banka’nın “Level 1” ADR depo sertifikaları ABD’de OTC piyasasında işlem görmektedir. Akbank, 31 Aralık 2012 tarihi itibarıyla 19,8 milyar ABD Doları piyasa değerine sahiptir.