Unvan

Arkeolog

Doğum Tarihi

11 Haziran 1971

Şehir

Trabzon

Ülke

Türkiye

2478

kez görüntülendi

Zehra Canan Bayer Kimdir?

Zehra Canan Bayer, 11 Haziran 1971 tarihinde Trabzon’da doğdu. İlköğrenimini burada, ortaokulu Kadıköy Kız Lisesi’nde ve liseyi İstek Vakfı Semiha Şakir Özel Deneme Lisesi’nde tamamladı.

1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’ne girdi ve buradan birincilikle mezun oldu. 1994 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi Programı’nda başladığı Yüksek Lisansını 1996’da tamamladı. Aynı yıl Deulcom International’dan Halkla İlişkiler Uzmanlığı Sertifikası almaya hak kazandı ve bir süre bu sektörde çalıştı.

2003’te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Programı’nda Doktora eğitimine başlayan ve Cumhuriyet Dönemi (1923–1950) ressam yazıları üzerine tez hazırlamakta olan Bayer’in “Asker Ressam Hüseyin Zekâi Paşa ve Eserleri” (Lisans Tezi) ile “Türkiye’de Yabancı Bir Mimar: William James Smith” (Yüksek Lisans Tezi) başlıklı bilimsel çalışmalarının yanı sıra Sanatsal Mozaik ve Türkiye’de Sanat dergilerinde makaleleri bulunuyor.