Doğum Tarihi

29 Haziran 1945

Şehir

Malatya

Ülke

Türkiye

Burç

Yengeç

9037

kez görüntülendi

Yılmaz Tatlıses Kimdir?

29 Haziran 1945 tarihinde Malatya‘da doğdu. Malatya’da başladığı İlk öğrenimini İskenderun’da tamamladı. Müzik hayatı İskenderun Halk Evi’nde katıldığı kurslarla başladı. İskenderun radyo evinde “Hatay’dan sesler” grubunda sazıyla ve sesiyle çalışmalarını sürdürdü.

1964 yılında İskenderun’a konsere gelen Nuri Sesigüzel‘le tanışıp ne kadar bestesi varsa verir 1965 yılında daha o askerdeyken Nuri Sesigüzel beş tane eserini 45’lik Plak olarak çıkarır.

Askerlik sonrası 1967 yılında İstanbul’a gelir doğubank iş hanına adımını atar ve Yılmaz Tatlıses’in profesyonel müzik hayatı başlar. Yine aynı dönemde “Acımasız dünya” adlı sinema filmi ile yeşilçam da boy gösterir. Bu onun müzik yönetmenliği ile tanışmasını da sağlar. Daha sonra pek çok filmde müzik yönetmenliği yapar.

Plak firmalarında müzik direktörlüğü yaptığı sırada “Şahdiba” firmasında İbrahim Tatlı adında Urfa’lı bir genci dinler, sesine hayran kalır ve geleceğinin çok parlak olduğunu görür. O anda adını sorar İbrahim Tatlı olduğunu öğrenince kendi soyadını verir. İbrahim Tatlı bundan sonra İbrahim Tatlıses olarak kaset kapaklarına yazılır.

Yılmaz Tatlıses 1987 yılında “Seni sevmeyen ölsün” şarkısıyla büyük çıkış yapar ve 150’den fazla sanatçı bu şarkıyı seslendirir. 1987 de magazin gazetecilerinin “yılın en iyi şarkısı Müzik Oskarı” nı “Deli Deli”şarkısıyla alır.

Besteci ve Söz yazarlığı kimliğinin yanında Prodüktörlük müzik yönetmenliği ile başarılı işlere ve eserlere imza atmıştır.

1965 yılından bu yana 100’e yakın şarkı sözü, 300’ün üstünde müzik eseri ile arabesk dünyasında yerini almış ve arabesk müziğin köşe taşlarından biri olmuştur. Halen aktif olarak müziğin içinde yaşamını sürdürmektedir.