Unvan

Doç. Dr.

Doğum Tarihi

1945

951

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Yıldız Elmas Kimdir?

Doç. Dr. Yıldız Elmas, 1945’te Söke’de doğdu. 1963’te Denizli Kız İlköğretmen Okulu’nda, 1966’da Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’nden mezun oldu. 1971’de İspanya Hükümeti’nin verdiği bursla eşi Yücel EImas’la birlikte gittiği Barcelona Yüksek Müzik Konservatuarı’nda Prof. Roche ile gitar çalışmalarında bulundu.

Yurda dönüşünde İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’nde görevlendirildi. Gitarist Raffi Arslanyan ile gitar çalışmalarını sürdürdü. 1980’de Atatürk Yüksek Öğretmen Okulu, 1983’te Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi olarak işlevini sürdürmekte olan kurumda 1986’da doktor, 1987’de doçent ünvanlarını aldı.

Özellikle okul çocuk çalgıları konusunda çalışmaları olan Doç. Dr. Yıldız Elmas, klasik gitarın çok sesli oluşu, kolay taşınabilir ve teminin kolay olması sebebiyle okullarda eğitim alanında yararlı olacağı inancı ile Eğitim Fakülteleri içerisinde ilk defa Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde klasik gitarın ana dal ve yardımcı dal dersi olarak, 1983-1984 öğretim yılından itibaren programa alınmasını sağlamış, bu konuda çalışmalar yapmıştır.

“Sorularla Gitar” adlı bir kitabı bulunan Doç. Dr. Yıldız Elmas, halen Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü öğretim üyesi ve Bölüm Başkan Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir.