freeavatar

Doğum Tarihi

27 Ağustos 1912

Ölüm Tarihi

1955

Ülke

Türkiye

Burç

Başak basak

2035

kez görüntülendi

Yavuz Görey Kimdir?

27 Ağustos 1912 tarihinde doğdu. Afişçi İhap Hulusi’nin (Görey) kardeşidir. İstanbul’da Saint Joseph ve Galatasaray liselerinde okuduktan sonra bir süre Paris’ te kaldı. Daha sonra Belçika’ya giderek Van Herch Enstitüsü’nde matematik öğrenimi gördü. Bir yandan da Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim derslerine katılıyordu. 1935 yılında heykel çalışmalarına yöneldi.

1938’de Kan­ton Tasarım Okulu’nda heykelci Kasimir Raymond’un öğrencisi oldu. 1941′de Türkiye’ye döndü, Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’nde Rudolf Belling ile çalıştı. Öğrencilik yıllarında Rudolf Belling’in figür anlayışından etkilendi.

1943′te eğitimini tamamladıktan sonra Mısır, Irak, Almanya, Fransa gibi birçok ülkeye gitti, George Colbe (1877-1947), Emilio Creco (1913) gibi ünlü heykelcilerle çalıştı.

1958’de Belling ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) temel tasarım ve modelaj dersleri vermeye başladı, Belling’in Türkiye’den ayrılmasından sonra İTÜ’deki dersleri tek başına sürdürdü.

1950′lerin ortalama doğru, daha önceki figüratif anlayışından vazgeçerek soyut bir anlayışa yöneldi. Yapıtlarında kütle-hacim, geometrik-organik, ışık- gölge, boş-dolu gibi karşıtlıkları kullandı. Ama büst ve anıt çalışmalarında figüratif yaklaşımını sürdürdü.

En önemli yapıtları arasında İstanbul Üniversitesi bahçesindeki “Gençlik Anıtı” (1955), Erfelek, Çınarcık ve Rize’deki Atatürk anıtları, Burdur’daki “Türk Tarihinin Büyük Olayları ve Kişileri Anıtı”, Türk Standartları Enstitüsü önündeki “Yıldırım Bayezid Heykeli” bulunmaktadır.

1995 yılında Cenevre’de vefat etmiştir.