yasin-ipek

Doğum Tarihi

10 Eylül 1975

Şehir

Sivas

Ülke

Türkiye

Burç

Başak basak

2315

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Yasin İpek Kimdir?

10 Eylül 1975 tarihinde Sivas’ta doğdu. İlköğrenimini Sivas’ta tamamladıktan sonra eğitimine Mersin’de devam ederek 1992 yılında Mersin Tevfik Sırrı Gür Lisesi’nden mezun oldu. 1994 yılında girdiği Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 2000 yılında mezun oldu. Aynı yıl Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı, Dinler Tarihi Bölümü’nde yüksek lisansa başladı. 2003 yılında Dinler Tarihi Uzmanı olduktan sonra İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı, İslam Tarihi Bölümü’nde ikinci yüksek lisansını yaptı.

Tahtacı Alevileri ile ilgili olarak “Folklor ve Edebiyat Dergisi, Alevilik özel sayısında”; Kitap Yayınevi tarafından basılmış olan “Alevilik” isimli kitapta; Bitlis’in Adilcevaz ilçesi ile ilgili olarak “Betav Yayınları (12)” ve “Adilcevaz” isimli dergilerde yayınlanmış makalelerinin yanı sıra; Misyonerlik, Dinler arası Diyalog, Süryaniler ve Bahaîler üzerine yapmış olduğu çalışmaları da vardır. Ayrıca “Tarihle Doğanın Buluştuğu Yer Adilcevaz” ve “Mersin Latin- İtalyan Katolik Kilisesi İnanç Ve Uygulamaları” isimli yayınlanmış kitapları bulunmaktadır.