yasar-taskin-koc

Doğum Tarihi

1965

Şehir

Ankara

Ülke

Türkiye

5698

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Yaşar Taşkın Koç Kimdir?

1965 yılında Ankara‘da doğdu. ODTÜ Tarih bölümünde İngilizce hazırlık; Gazi Üniversitesi Basın Yayın Radyo Televizyon bölümü mezunu. Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimi aldı.

1984’te Ulus gazetesinde gazeteciliğe başladı, sonra uzun süre ara verdi, 1998’de geri döndü mesleğe. Radyoculuk, editörlük, gazetecilik, dergicilik, televizyon, programcılık, belgeselcilik, internet… her alanda, her basamakta çalıştı. Günaydın, Bulvar gazetelerinde başlayan gazetecilik hayatı Yörünge dergisi ve Yurt Haber Ajansı Ankara Temsilciliği ile devam etti. 2000-2003 yılları arasında Kanal 7 Ankara İstihbarat Şefliğinin ardından, Ekim 2003 tarihinde TV 5 Ankara Temsilcisi oldu.

Anadolu Gençlik, Yankı, Uluslararası Analiz dergilerinde köşe yazarlığı yanında Hedef Radyo’da da 2 yıl haber yorumculuğunda bulundu.

TV 5 ve 24 kanallarının kurulum aşamalarından itibaren çalışanı oldu. Halen Kanal24 Ankara Temsilcisi.

Haber içerikli çok sayıda canlı televizyon programını sundu; sunmaya devam ediyor… İlk belgeseli Osman Sert’e birlikte İstiklal Madalyası üzerine. “Onların Öyküsü” İstiklâl Madalyası Belgeselinin 400 sayfalık kitabını da kaleme alan KOÇ, işadamı ve siyasetçi Nuri Demirağ’ın hayat hikâyesinin anlatıldığı 35 dakikalık bir belgeselin de sahibidir.

24’te de Keşke Olmasaydı belgesel dizisinin ilk 2.5 yılındaki yakın tarihe ilişkin yaklaşık 30 dosyanın yapımında yer aldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün hayat hikayesi, Çanakkale, Son Meclis, Endülüs, Erdem Beyazıt biyografisi, Türkiye’de Seçimler, El-Cezire televizyonu için “2002-2008 arası Türkiye”, Kardemir, Seka gibi çok sayıda belgeselde çalıştı. Belgesel dalında Türkiye Yazarlar Birliği, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Avrupalı Gazeteciler Derneği dahil ödüller aldı.

Son çalışması merhum başbakan Adnan Menderes‘in hayat hikayesinin anlatıldığı “Ali Adnan-Başvekil” isimli yapım. Senaryosunu yazdığı belgeselin yönetmenliğini Cengiz Göktaş’la paylaştı.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

YÖNETMENLİĞİNİ YAPTIĞI BELGESEL FİLMLER
Ali Adnan “Başvekil” – 2010 / Yaşar Taşkın KOÇ, Cengiz GÖKTAŞ
Türk Yazarlar Birliği, Yılın TV Belgesel Programı Ödülü. 2010
Mehmet Akif Ersoy, TRT, 2013

Endülüs Ziyafeti – 2007
“Onların Öyküsü” İstiklal Madalyası Belgeseli – 2003 / Osman SERT, Yaşar Taşkın KOÇ
Nuri Demirbağ Belgeseli – / 35’

DİĞER FİLMOGRAFİSİ
Keşke Olmasaydı – 2007 …. Hazırlayan
Türk Yazarlar Birliği, Yılın TV Programı Ödülü. 2008
Çağdaş Gazeteciler Derneği 2007 Yılı Başarılı Gazeteciler Ödülü. 2008