umit-dundar

Unvan

Orgeneral

Doğum Tarihi

1955

Şehir

Manisa

Ülke

Türkiye

1585

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Ümit Dündar Kimdir?

1955 yılında Manisa’da doğdu, 1975 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1976 yılında İstihkâm Okulu’ndan mezun oldu. 1983 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı istihkâm birliklerinde takım ve bölük komutanlığı ile mal saymanlığı görevlerini yapan Korgeneral Dündar, 1985 yılında Kara Harp Akademisi’nden mezun oldu, ardından kurmay subay olarak 4’üncü Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda Mekanize Piyade Bölük Komutanlığı ve Lojistik Şube Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği’nde Plan Subaylığı, Genelkurmay Strateji ve Kuvvet Planlama Dairesi’nde Plan Ve Program Subaylığı, 41’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’nda Piyade Tabur Komutanlığı, Londra Kara Ataşeliği, 3’üncü Ordu Harekât Başkanlığı’nda Plan ve Harekât Şube Müdürlüğü ve 5’inci Hudut Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

2001 yılında tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile MSB İnşaat Emlak Daire Başkanlığı, MSB İnşaat Emlak ve NATO Enfrastrüktür Dairesi Başkanlığı ile 28’inci Barış Gücü Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu, 2005 yılında tümgeneralliğe terfi etti.

Tümgeneral rütbesi İle Genelkurmay İstihkâm Daire Başkanlığı ile İstihkâm Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı görevlerini yürüttü, 2009 yılında korgeneralliğe terfi etti.

Korgeneral rütbesi ile 5’inci Kolordu Komutanlığı ve MSB Müsteşarlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 30 Ağustos 2013 tarihinden geçerli olarak Orgeneralliğe terfi etmiş ve 3’üncü Ordu Komutanlığı görevine atandı.

Saadet Tülay Dündar ile evli olan Ümit Dündar’ın iki çocuğu var ve İngilizce biliyor.