Doğum Tarihi

1979

Şehir

Ankara

1089

kez görüntülendi

İçerik Sponsoru Kablonet Başvuru

Türksat Kablonet Aboneliği için 0850 888 0 126 numaralı telefondan bilgi alabilir ve abonelik başvuru işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. Hizmet verilen iller için tıklayınız.

Timur Vural Kimdir?

1979 Ankara doğumlu olan Timur VURAL 1993 yılında Askeri mızıka okuluna girmiş, burada solfej, dikte, saksafon ve armoni eğitimi alıp 1996 yılında birincilikle mezun olmuştur.

Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı bando şefliği bölümünü kazanan Vural, burada Burhan ÖNDER ile bestecilik, armoni, orkestrasyon, kontrpuan ve form bilgisi, Nuran TAŞPINAR’ la piyano, İbrahim YAZICI ile şeflik çalışmaları yapıp 2000 yılında birincilik derecesiyle Konservatuardan mezun olmuştur.

2000-2002 yılları arasında görev yaptığı bandolarla çeşitli klasik müzik konserleri veren Vural, 2002 yılında H.Ü. Devlet Konservatuarı Orkestra ve Koro Şefliği Programını kazanmıştır.

Burada Prof. Erol ERDİNÇ, Prof. Rengim GÖKMEN ile şeflik, Turgay ERDENER ile bestecilik çalışmalarını tamamlayıp bu bölümü 2005 yılında Hacettepe Akademik Senfoni orkestrası ile yaptığı konserle tamamlamıştır. Aynı dönemde Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümünde piyano  ve armoni eğitimi üzerine yüksek lisans eğitimini tamamlayıp 2004 yılında mezun olmuştur. Burada H.Ü. Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bilge ÇİVRİL ile piyano çalışmış armoni konulu tezini ise Prof. Dr Ayşe Meral TÖREYİN ile tamamlamıştır.

2005 yılında İtalya Siena’daki “Accademia Musicale Chigiana”da orkestra şefliği programını tamamlayıp yurduna dönmüştür. Bu program sırasında Ünlü orkestra şefi Gianluigi Gelmetti’nin sınıfında, Sofia Festival Orkestrası’nı yönetme imkânı bulmuştur. Yine aynı yıl Hacettepe Konservatuarı öğrenci korosu ile konservatuarın kuruluş yıldönümünde konser vermiştir. 2005 Yılı nisan ayında kültür bakanlığı devlet çoksesli korosunu mini bir konserde yönetmiştir.

13 Mayıs 2008 tarihinde genç orkestra şefleri konserinde Hacettepe Akademik Senfoni Orkestrasını yönetmiştir. Bando Okulları Komutanlığı öğrenci bandosu ile 27 Nisan 2009 tarihinde Bilkent Konser Salonunda, 04 Mayıs 2009 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Konser Salonunda birer konser vermiştir.

2006 yılında Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümünde başlamış olduğu Doktora eğitimini, yine orkestra şefliği tekniği ve liderlik yönü konulu tez çalışması ile Prof. Nezihe ŞENTÜRK danışmanlığında, 2010 yılında sonuçlandırmıştır. Burada Prof. Dr. Ali UÇAN ile Program Analizi ve Program Geliştirme, Prof. Dr. M. Cihat CAN ile Bilgisayar ile Müzikal Analiz, Prof. Dr. Salih AKKAŞ ile Müzik Sosyolojisi ve Prof. Erol ERDİNÇ ile Orkestra Şefliği çalışmıştır.

24-28 Kasım 2010 tarihleri arasında tecrübeli Alman koro şefi Hans-Dieter Reinecke yönetiminde ve eğitmen Anne Christine Weidmann eşliğinde Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleştirilen koro şefliği çalıştayına aktif katılımcı olarak eşlik etmiş, yapılan konserde koro şefi olarak sahne almıştır. Birçok kongre ve sempozyumda orkestra şefliği, mehter müziği konulu bildiriler sunmuştur.